Porovnanie cien » Poradňa » Zimné pneumatiky

Značka (vše)

Rady pri nákupe zimných pneumatík

Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky nie sú marketingovým výmyslom výrobcov za účelom dostať zo zákazníkov ďalšie peniaze. Všetky automobilové testy Vás naopak rýchle presvedčia o tom, že použitie zimných pneumatík pri nízkych teplotách zlepšuje jazdné vlastnosti vozidla, robí jazdu v aute príjemnejšou a hlavne bezpečnejšou.
Zimné pneumatiky sa na rozdiel od letných vyrábajú zo špeciálnych gumových zmesí, ktoré pri nízkych teplotách nemrznú. Zimná pneumatika tak aj v mrazivých teplotách ostáva pružná, elastická a priľnavá oproti letnej pneumatike, ktorá tvrdne a zvyšuje tak nebezpečenstvo nehody až šesť násobne. Navyše podľa predpisov Českej republiky máte povinnosť použiť zimnú výbavu auta vždy za príslušnou značkou a v susednom Rakúsku dostanete s letnými pneumatikami na snehu pokutu automaticky. Prezuť sa do zimného sa vyplatí!


1. Kedy pneumatiky vymeniť

Ak je v našich zemepisných šírkach štandardné počasie, najvýhodnejšou dobou pre prezutie na zimné pneumatiky je obdobie približne od polovice októbra (vo vyššie položených oblastiach) do začiatku novembra (v nížinách). Na kolesách vášho automobilu by mali zimné pneumatiky ostať približne do marca. Skrátene to značí, že pokiaľ sa vonkajšia teplota pohybuje pod +7°C, tak je zimná pneumatika vždy na mieste.

Poradíme vám, ako vybrať letné pneumatiky

Pravidlo 4x4

Existujú 4 dôležité pravidlá ako a kedy používať zimné pneumatiky.

  • Pneumatiky by na kolesách mali vydržať minimálne 4 mesiace
  • Vzorka pneumatík by mala byť hlbšia než 4 mm
  • Zimné pneumatiky by mali byť na všetkých 4 kolesách
  • Pneumatiky, ktoré boli uskladnené dlhšie než 4 roky bez použitia, už na kolesá nenasadzujte

2. Ako vyberať zimnú pneumatiku

Nešetrite a vyberajte z ponuky kvalitných zimných pneumatík známych značiek, medzi ktorými môžete nájsť aj cenovo prijateľné modely. Taktiež by ste sa mali vyhnúť pneumatikám z druhej ruky, u ktorých neviete ako dlho boli skladované.

Výber tak začnite pohľadom do veľkého technického preukazu, kde nájdete rozmer pneumatiky, teda výšku, šírku a priemer disku, ktorý je nutný dodržať.

Informácie o pneumatike

Na plášti každej pneumatiky nájdete informácie o jej rozmere a prevádzkových podmienkach. Nájdete tu informácie o šírke pneumatiky v mm, profilové číslo, údaj o radiálnej konštrukcii, priemer ráfikov v palcoch a tiež index nosnosti a index rýchlosti.

Čo znamená index nosnosti

Určuje maximálnu nosnosť pneumatiky pri rýchlosti zodpovedajúcej danej rýchlostnej kategórii. Jeho hodnota musí byť zhodná alebo vyššia než hodnota indexu nosnosti, ktorá je uvedená v technickom preukaze vozidla.

Čo znamená index rýchlosti

Označuje sa veľkým písmenom a udáva maximálnu rýchlosť, pri ktorej môže pneumatika niesť hmotnosť určenú indexom nosnosti za daných podmienok.

Ďalšie údaje na pneumatikách

TUBELESS - bezdušová
TUBETYPE - dušová
M+S, MUD+SNOW - (blato+sneh) pneumatika určená pre zimnú prevádzku
RF, XL, C REINFORCED - zosilená kostra pre dodávky
DOT 24 1 - týždeň a rok výroby pneumatiky (dvacátý čtvrtý týden, rok 2001)
OUTSIDE, INSIDE – vnútorná a vonkajšia bočnica
ROTATION – smer otáčania

Srovnanie cien zimných pneumatík


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.