Porovnanie cien » Poradňa » Tablety

Ako vybrať tablet

Tablety

Tablet – ľahké, skladné a prenosné zariadenie, ktoré umožní rýchle surfovanie po internete a široké multimediálne možnosti. Prvým skutočne populárnym prístrojom v tejto kategórii sa stal iPad od firmy Apple, ktorý spustil skutočný rozvoj v tejto oblasti. Avšak ani ostatní výrobcovia nezaostávajú a iPad to má na trhu čím viac zložitejšie. Okrem systémov Android, ktorý je v tabletoch najrozšírenejší, môžete naraziť aj na tablet Windows. Lacné tablety sú pochopiteľne menej výkonné, pre mnohých užívateľov sú však dostačujúce. Samostatnou kategóriu tvoria grafické tablety, ktoré sú určené k prepojeniu s počítačom a následnej ľahšej práci pri kreslení, používanie grafického editoru a písania. Poradíme vám, ako si vybrať tablet presne podľa vašich požiadaviek a na čo si dať pozor pri jeho výbere. Hľadáte kompaktné zariadenie, na ktorom by ste mohli pohodlne pracovať? Tablety sú obľúbené predovšetkým vďaka dotykovému rozhraniu s veľkým displejom. Dnes je možné zaobstarať si pomerne kvalitné lacné tablety, ktoré tiež ponúkajú komfort. A akokoľvek sú najobvyklejšie tablety s Androidom, existujú aj tablety Windows. Samsung alebo Apple sú dobrou voľbou.


1. Výrobcovia tabletu

Tablety sa na trhu objavili z noci na deň a je o ne v dnešnej dobe neskutočný záujem. Veľký „boom“ v tejto oblasti vyvolala firma Apple so svojimi iPadmi, ktoré sú prvotriednym a bezkonkurenčným zariadením. Nie každému však prostredie tabletov Apple vyhovuje, títo majú možnosť vyskúšať výrobky od konkurenčných značiek Samsung alebo Wacom, pozitívne recenzie majú aj výrobky firmy Asus.

2. Rozmery a veľkosť obrazovky

V súčasnosti sú na trhu zariadenia s veľkosťou obrazovky od 5 do 9 palcov. Najmenšie tablety sú len o pár centimetrov väčšie než dotykové mobilné telefóny a ak máte väčšie vrecká, bez problémov sa vám do nich vmestia. Tablety boli navrhované s ohľadom na maximálnu presnosť, takže sú veľmi ľahké. Výhody väčšej obrazovky sú zrejmé – je pohodlnejšia na ovládanie a napríklad sledovanie filmov je na nich neporovnateľne príjemnejšie.

3. Operačný systém, aplikácie a podporované formáty

Akú platformu zvolíte bude len na vás. Produkty Apple ponúkajú uzavretý operačný systém, ktorý je možné pomerne ľahko rozšíriť prostredníctvom aplikácií, ktoré zakúpite online a jednoducho stiahnete. Na trhu sú tiež k dispozícii aj tablety s operačným systémom Android, ktorý je otvorený a užívateľský tiež ľahko rozšíriteľný. Predovšetkým ak budete tablet využívať napríklad k sledovaniu filmov alebo prehliadaniu dokumentov, určite sa predtým uistite, že vami požadované formáty operačný systém podporuje, či nebude nutné neskôr doinštalovať aplikácie a programy, ktoré tieto formáty podporujú.

Pamäť. Pred ďalším zásadným rozhodnutím budete stáť v prípade kapacity pamäte. Tablety disponujú väčšinou internou pamäťou typu SSD o veľkosti 16 GB až 64GB. Čím väčšia pamäť, tým samozrejme vyššia cena, ale taktiež možnosť uložiť viac dokumentov. Ak chcete znížiť počiatočnú investíciu, určite sa poohliadnite po tablete po tablete s možnosťou rozšíriť pamäť pamäťovou kartou.

Batéria. Tablety sú zariadenia, ktoré sú koncipované pre použitie bez pripojenia do siete. Ako dlho batéria vydrží nabitá záleží predovšetkým na použití – ak si budete chcieť pozrieť film, batériu budete musieť dobiť skôr, než pokiaľ budete len surfovať po internete. Tablet a kapacitu jeho batérie teda rozhodne vyberajte s ohľadom na jeho budúce použitie.

Konektivita. Tablety sú priamo stvorené na surfovanie na internete. Ak počítate s častým používaním tabletu na cestách, bude pre vás dôležité mať vždy možnosť kedykoľvek sa k internetu pripojiť. Zvážte teda, či sa budete chcieť pripojovať prostredníctvom Wi-Fi, ktoré nemusí byť všade dostupné, alebo použijete pripojenie 3G, ktoré vám umožní byť na internete takmer neustále. Niektoré tablety disponujú aj možnosťou spojenia s ďalšími prístrojmi prostredníctvom Bluetooth a ponúkajú aj GPS navigáciu.

Ovládanie. Tablety sú prístroje určené predovšetkým na konzumáciu obsahu – k prehliadaniu webu, prehrávanie multimediálnych súborov a prehliadanie dokumentov. Tablety väčšinou nedisponujú zabudovanou hardwarovou klávesnicou, na dotykovom displeji je však k dispozícii softwarová. Všetko ovládate len prostredníctvom dotykového displeja a možno niekoľkých hardwarových tlačidiel. Je potrebné si na toto špecifické ovládanie zvyknúť, prípadne si dopredu vyskúšať ovládanie viacerých prístrojov.

Srovnanie cien tabletov


Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.