Porovnanie cien » Poradňa » Tablety

Ako vybrať tablet

Tablety

Tablet – ľahké, skladné a prenosné zariadenie, ktoré umožní rýchle surfovanie po internete a široké multimediálne možnosti. Prvým skutočne populárnym prístrojom v tejto kategórii sa stal iPad od firmy Apple, ktorý spustil skutočný rozvoj v tejto oblasti. Avšak ani ostatní výrobcovia nezaostávajú a iPad to má na trhu čím viac zložitejšie. Okrem systémov Android, ktorý je v tabletoch najrozšírenejší, môžete naraziť aj na tablet Windows. Lacné tablety sú pochopiteľne menej výkonné, pre mnohých užívateľov sú však dostačujúce. Samostatnou kategóriu tvoria grafické tablety, ktoré sú určené k prepojeniu s počítačom a následnej ľahšej práci pri kreslení, používanie grafického editoru a písania. Poradíme vám, ako si vybrať tablet presne podľa vašich požiadaviek a na čo si dať pozor pri jeho výbere. Hľadáte kompaktné zariadenie, na ktorom by ste mohli pohodlne pracovať? Tablety sú obľúbené predovšetkým vďaka dotykovému rozhraniu s veľkým displejom. Dnes je možné zaobstarať si pomerne kvalitné lacné tablety, ktoré tiež ponúkajú komfort. A akokoľvek sú najobvyklejšie tablety s Androidom, existujú aj tablety Windows. Samsung alebo Apple sú dobrou voľbou.


1. Výrobcovia tabletu

Tablety sa na trhu objavili z noci na deň a je o ne v dnešnej dobe neskutočný záujem. Veľký „boom“ v tejto oblasti vyvolala firma Apple so svojimi iPadmi, ktoré sú prvotriednym a bezkonkurenčným zariadením. Nie každému však prostredie tabletov Apple vyhovuje, títo majú možnosť vyskúšať výrobky od konkurenčných značiek Samsung alebo Wacom, pozitívne recenzie majú aj výrobky firmy Asus.

2. Rozmery a veľkosť obrazovky

V súčasnosti sú na trhu zariadenia s veľkosťou obrazovky od 5 do 9 palcov. Najmenšie tablety sú len o pár centimetrov väčšie než dotykové mobilné telefóny a ak máte väčšie vrecká, bez problémov sa vám do nich vmestia. Tablety boli navrhované s ohľadom na maximálnu presnosť, takže sú veľmi ľahké. Výhody väčšej obrazovky sú zrejmé – je pohodlnejšia na ovládanie a napríklad sledovanie filmov je na nich neporovnateľne príjemnejšie.

3. Operačný systém, aplikácie a podporované formáty

Akú platformu zvolíte bude len na vás. Produkty Apple ponúkajú uzavretý operačný systém, ktorý je možné pomerne ľahko rozšíriť prostredníctvom aplikácií, ktoré zakúpite online a jednoducho stiahnete. Na trhu sú tiež k dispozícii aj tablety s operačným systémom Android, ktorý je otvorený a užívateľský tiež ľahko rozšíriteľný. Predovšetkým ak budete tablet využívať napríklad k sledovaniu filmov alebo prehliadaniu dokumentov, určite sa predtým uistite, že vami požadované formáty operačný systém podporuje, či nebude nutné neskôr doinštalovať aplikácie a programy, ktoré tieto formáty podporujú.

Pamäť. Pred ďalším zásadným rozhodnutím budete stáť v prípade kapacity pamäte. Tablety disponujú väčšinou internou pamäťou typu SSD o veľkosti 16 GB až 64GB. Čím väčšia pamäť, tým samozrejme vyššia cena, ale taktiež možnosť uložiť viac dokumentov. Ak chcete znížiť počiatočnú investíciu, určite sa poohliadnite po tablete po tablete s možnosťou rozšíriť pamäť pamäťovou kartou.

Batéria. Tablety sú zariadenia, ktoré sú koncipované pre použitie bez pripojenia do siete. Ako dlho batéria vydrží nabitá záleží predovšetkým na použití – ak si budete chcieť pozrieť film, batériu budete musieť dobiť skôr, než pokiaľ budete len surfovať po internete. Tablet a kapacitu jeho batérie teda rozhodne vyberajte s ohľadom na jeho budúce použitie.

Konektivita. Tablety sú priamo stvorené na surfovanie na internete. Ak počítate s častým používaním tabletu na cestách, bude pre vás dôležité mať vždy možnosť kedykoľvek sa k internetu pripojiť. Zvážte teda, či sa budete chcieť pripojovať prostredníctvom Wi-Fi, ktoré nemusí byť všade dostupné, alebo použijete pripojenie 3G, ktoré vám umožní byť na internete takmer neustále. Niektoré tablety disponujú aj možnosťou spojenia s ďalšími prístrojmi prostredníctvom Bluetooth a ponúkajú aj GPS navigáciu.

Ovládanie. Tablety sú prístroje určené predovšetkým na konzumáciu obsahu – k prehliadaniu webu, prehrávanie multimediálnych súborov a prehliadanie dokumentov. Tablety väčšinou nedisponujú zabudovanou hardwarovou klávesnicou, na dotykovom displeji je však k dispozícii softwarová. Všetko ovládate len prostredníctvom dotykového displeja a možno niekoľkých hardwarových tlačidiel. Je potrebné si na toto špecifické ovládanie zvyknúť, prípadne si dopredu vyskúšať ovládanie viacerých prístrojov.

Srovnanie cien tabletov


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.