Porovnanie cien » Poradňa » Šperky

Ako vybrať šperky

Šperky

Ženy chceli byť vždy krásne a niečím výnimočné. Jedným zo spôsobov ako byť výnimočným je nosiť šperky. Je zaujímavé, že tento spôsob skrášľovania sa prakticky za niekoľko tisícročí vôbec nezmenil a až na iné materiály a spôsoby spracovania je všetko založené na rovnakom princípe ako kedysi. Šperky sú krásne a vždy predstavujú určitú hodnotu, ktorá je cenená. Práve vďaka hodnote sú náhrdelníky, náušnice, náramky či prstene obdivované pri akejkoľvek príležitosti. Je pravdou, že sú ľudia, ktorí si na šperkoch potrpia a potom sú takí, ktorí ich nenosia radi a povolia ich len pri významných udalostiach. Ako už bolo povedané šperky sú cenné. Kvôli tomu ide tiež o krásne darčeky, ktorými môžete rozveseliť každú ženu alebo muža pri akejkoľvek príležitosti. Mnoho ľudí si však pri výbere nevie rady, pretože výber je veľký a je ťažké sa zorientovať. Pravdou však je, že úsmev na perách vykúzli prakticky ktorýkoľvek kúsok. Jedným z kritérií, podľa ktorého sa šperky dajú zaškatuľkovať je materiál, z ktorého boli vyrobené. V našej poradni sa venujeme len šperkom z kvalitných materiálov preto materiál typu plast uvažovať nebudeme.


1. Zlato

O tom, že šperky zo zlata patria medzi to najlepšie iste nikto nepochybuje. Zlato je krásny materiál, z ktorého vedia majstri vyrobiť ešte krajšie výrobky. Kvôli tomu a aj jeho cennosti nezriedka zo zlata vznikajú snubné prstene, čo už môžeme považovať za známku istej dokonalosti. Jedinou nevýhodou zlata je vyššia cena, ale za tú cennosť a jedinečnosť výrobku sa oplatí do zlata investovať.

2. Striebro

Striebro patrí medzi ďalšie krásne a veľmi populárne materiály. Nespornou výhodou striebra je jeho cena, ktorá je pomerne nízka a vďaka nej si môžete strieborné šperky zakúpiť lacno. S klesajúcou cenou sa však znižuje aj exkluzivita výrobku. Aj tak ide o veľmi obľúbený a pekný materiál, z ktorého vznikajú jedinečné náramky, náušnice, retiazky a mnoho ďalších druhov šperkov.

3. Chirurgická oceľ

Chirurgická oceľ je materiál, ktorého obľuba za posledných niekoľko rokov vzrástla. Vznikajú z nej striebrolesklé šperky, ktoré sa vyznačujú predovšetkým priaznivou cenou. Z chirurgickej ocele si môžete zakúpiť prakticky čokoľvek – náušnice, náramky, retiazky, náhrdelníky či mnoho iného.

4. Biele zlato

Biele zlato je materiál, ktorý vzniká spojením viacerých kovov. Hlavnou prísadou je samozrejme zlato, ktoré je doplnené paladiom a niklom, vďaka ktorým získava práve tieto špecifické vlastnosti. Nutné je dodať, že aj klasické žlté zlato obsahuje ďalšie kovy, pretože rýdze zlato je pre šperky príliš mäkké.

Z bieleho zlata vznikajú rovnaké druhy šperkov ako z iných kovov.

5. Druhy šperkov a ich výber

Všeobecne platí, že u väčšiny šperkov záleží na ich dizajne a tiež na tom ako vám daný šperk padne do oka. Napriek tomu existujú určité rady, ktorými sa môžete riadiť a výber si tak uľahčiť. Jednou z nich je fakt, že pre každodenné nosenie sú lepšie nenápadnejšie šperky, ktoré skôr dotvárajú celkový imidž a nepútajú na seba množstvo pozornosti.

6. Prstene

Prstene sú na prvom mieste z dôvodu, že pri ich výbere sa objavuje veľký problém s tým akú veľkosť zvoliť. V skutočnosti to však nie je taká tragédia ako sa zdá byť. Stačí pomocou nitky či prúžku papiera zmerať obvod prsta a táto hodnota v milimetroch presne zodpovedá číslovaniu prsteňov. Iné je to v prípade, že sa darčekom chystáte prekvapiť a toto meranie by mohlo celé prekvapenie pokaziť. V takom prípade Vám neostáva nič iné ako vziať do zlatníctva prsteň, ktorý daná osoba nosí a podľa toho už ľahko vyberiete ďalší.

7. Náušnice

Ďalším šperkom, ktorému by ste pri nákupe mali venovať o niečo väčšiu pozornosť, sú náušnice. U tých síce nemáte povinnosť nič merať, avšak sledovať by sme mali ich tvar, ktorý by mal korešpondovať s tvarom obličaju. Guľatej tvári by rozhodne nemali dominovať guľaté náušnice, ale skôr polodlhé alebo visiace, ktoré tvár opticky zúžia. Oválne alebo kruhové náušnice sa hodia skôr napríklad k hranatej alebo trojuholníkovej tvári, pretože ju opticky dokážu zaguľatiť. U oválnej tváre by ste mali zvoliť drobné náušnice.

8. Náramky

Náramky nemajú v podstate špecifické obmedzenie pri nákupe. Jediné, čo je potrebné je strážiť si dĺžku, ktorá sa dá v krajnom prípade skrátiť v hociktorom zlatníctve.

9. Retiazky

Pri nákupe retizkov sa nemusíte prakticky ničoho báť. Existujú rôzne dĺžky, ale tá ideálna sa dá prakticky odhadnúť aj od oka.

Srovnanie cien šperkov


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.