Porovnanie cien » Poradňa » Snowboard

Ako vybrať snowboard

Snowboard

Ak ste sa rozhodli pre kúpu snowboardu, nečaká vás práve jednoduchá cesta. Pri výbere totiž záleží na mnohých parametroch a často si nemusíte byť istý, ktorý snowboard zakúpiť. Jedným z hlavných parametrov, na ktorom záleží, je pohlavie jedinca, pre ktorého je snowboard určený. Od tohto faktu sa ďalej odvíjajú ďalšie parametre, ktorými sú váha, výška a tiež dĺžka chodidiel. Dôležité sú ale aj skúsenosti, ktoré so snowboardom máte. Pre začiatočníkov sú ideálne o niečo iné snowboardy než pre skúsených snowboardistov, tí potom pri nákupe sa rozhodujú podľa iných kritérií. Rozhodujúcim faktorom pre skúsených snowboardistov je štýl jazdy, podľa ktorého si vyberú z rôznej tuhosti snowboardových dosiek.


1. Dĺžka snowboardu

Dĺžka snowboardu je pri jeho výbere jednou z najdôležitejších vlastností. Pre začiatočníkov platí, že by mala byť niekde v rozmedzí výšky brady až výšky nosa. O niečo iné je to v prípade snowboardistov, ktorí už majú dostatok skúsenosti a orientujú sa napríklad na určitý typ terénu. Pre jazdu vo voľnom hlbokom teréne, alebo freeride, ktorá spočíva v jazde po neupravených kopcoch väčšinou s hlbokým snehom, sú lepšie dlhšie snowboardy, ktoré majú navyše viazanie posunuté o niečo dozadu. Vďaka tomu sa inak rozloží váha a špička tak nezachádza pod úroveň snehu. Pre detské snowboardy platí, že výška by mala byť zhruba do úrovne nosa.

2. Šírka snowboardu

Šírka je ďalším dôležitým faktorom, ktorý pomerne dramaticky určuje jazdné vlastnosti dosky. Začiatočník by mal ísť zlatou strednou cestou a nevyberať si ani zbytočne širokú, ani zbytočne úzku dosku. Pre pokročilých snowboardistov platí, že širšie dosky sú vhodnejšie najmä do neupraveného a hlbšieho snehu, a to hlave preto, že lepšie držia stopu a dobre kĺžu. Užšie snowboardy sú na druhú stranu ľahšie ovládateľné a dajú sa jednoduchšie nakláňať na stranu. Nech už je však šírka akákoľvek, je potrebné dodržať pravidlo, aby snowboardová topánka nepresahovala hranu snowboardu. Pri zatáčaní by to určite nebolo príjemné a žiaden zákazník by nemal dopustiť, aby topánka nepresahovala snowboardovú dosku o viac než 2-3 cm.

3. Tvrdosť snowboardu

Tvrdosť snowboardu ovplyvňuje najmä to, ako ľahko alebo ťažko ovládateľná snowboardová doska bude. Pre začiatočníkov je vhodný menej tuhý snowboard, na ktorý nie je nutné vydať toľko sily, lepšie zatáča a navyše nie je taký rýchly. Vďaka tomu skúsenejší jazdci si môžu dovoliť zakúpiť tuhšiu dosku, ktorá otvára priestor pre úplne odlišné možnosti. V zásade však platí, že neexistuje žiadne pravidlo podľa ktorého by sa dalo vyberať, každému vyhovuje niečo iné a najlepšie je skúšať a experimentovať.

4. Jadro snowboardu

Jadro snowboardu má významný vplyv na vlastnosti snowboardovej dosky. Pri nákupe sa môžete stretnúť s dreveným jadrom alebo penovým jadrom, prípadne na ich kombináciu. Dá sa s istotou povedať, že o niečo lepšie a zároveň drahšie je drevené jadro, ktoré má rovnakú tuhosť aj pri rôznych teplotách a navyše vydrží väčší priehyb. Začiatočník, ale nepotrebuje hneď najlepší snowboard, ktorý majú práve v ponuke, ale bohato mu postačí aj nejaký lacnejší model s penovým jadrom.

5. Sklznica

Sklznici sa vraví aj spodná hrana snowboardu, ktorá je v styku so snehom. Existujú dve možné úpravy – extrudovaná a sintrudovaná sklznica. Tá extrudovaná je oveľa známejšia a rozšírenejšia. Jedná sa o rôzne graficky spracovanú vrstvu PE plastu, ktorá je o niečo pomalšia než druhá možnosť a tiež nespotrebuje pri voskovaní toľko vosku. Na druhej strane sintrudovaná sklznica síce spotrebuje vosku viac, ale je rýchlejšia. Snowboardov je na výber veľké množstvo a líšia sa aj využitím – resp. rovnakým využitím v rôznych terénoch. Najzákladnejším druhom sú allround snowboardy.

6. Allround snowboardy

Tieto snowboardy sú veľmi univerzálne a tvoria prevažnú väčšinu všetkých snowboardových dosiek, ktoré na zjazdovke uvidíte. Sú vhodné pre všetkých jazdcov, ktorí nie sú nijak vyhranení a nehľadajú žiadne špecifické podmienky. Ideálne sú na upravené zjazdovky, ale určite sa s nimi nemusíte báť vyraziť do hlbšieho snehu alebo fun parku, kde si môžete vyskúšať pár základných trikov. Výška je klasická, teda do úrovne okolo brady snowboardistu (pre ťažších jedincov je lepší o niečo dlhší snowboard a pre ľahších naopak o niečo kratší).

7. Freestyle snowboardy

Freestyle je veľmi špecifické odvetvie snowboardingu, ktoré však nie je určené pre začiatočníkov. Je to veľmi moderný štýl, pri ktorom nejde až tak o samotnú jazdu, ale o triky, ktoré pri jazde predvediete. Raj pre vyznávačov tohto štýlu sú tzv. fun parky alebo snow parky, v ktorých sa nachádzajú napríklad rozmanité prekážky, boxy, zábradlia a tiež skoky. Freestylisti sa tiež radi predvedú aj na U- rampe alebo v meste, kde sa tiež dá pár vhodných miest nájsť. Freestyle snowboardy nie sú určené pre bežnú jazdu, ktorá by na nich bola pomerne nepohodlná. Výška sa volí väčšinou o niečo kratšia a pružnejšie dosky.

8. Freeride snowboardy

Ak vás omrzeli zjazdovky a radšej by ste sa prešli po neupravenom snehu vo voľnom teréne, je určite lepšie zakúpiť si snowboard, ktorý je k tomuto účelu prispôsobený. Tomuto odvetviu jazdy sa vraví freeride a snowboardové dosky ideálne pre takúto jazdu majú množstvo odlišností. Tou hlavnou je o niečo dlhšia dĺžka a posunutie viazania smerom dozadu, kvôli tomu, aby sa pri jazde v hlbokom snehu neborila špička pod sneh. Tieto snowboardové dosky sú tiež o niečo tuhšie a dá sa s nimi jazdiť aj na klasických zjazdovkách.

9. Race/alpin snowboardy

Ide o snowboardy určené predovšetkým pre preteky, pre ktoré sú špeciálne upravené. Snowboardová doska, viazanie, či topánky na snowboard sú veľmi tvrdé, takže začiatočník by mal určite veľké problémy zatočiť. Na zjazdovke ich však môžete vidieť, jazdia na nich vyznávači tzv. carvingového jazdenia, ktoré je veľmi rýchle a svižné.

10. Oblečenie na snowboard

Na snowboard sa Vám budú hodiť špeciálne snowboardové nohavice a bunda, ktoré sú známe svojou pohodlnosťou a originalitou prevedenia a materiálov. Oblečenie na snowboard predáva veľa špecializovaných eshopov.

Srovnanie cien snowboardov


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.