Porovnanie cien » Poradňa » Set top box

Rady pri nákupe Set top boxu

Set top box

S prechodom analógového vysielania na digitálne stratí väčšina televízorov schopnosť prijímať bežne vysielaný pozemný televízny signál a televízny program budete môcť sledovať len s pomocou malého prístroja, ktorý sa nazýva set-top box. Set-top boxy nie sú na českom trhu žiadnou novinkou a základný model si môže dovoliť takmer každý. Najlacnejší set-top box zoženiete už okolo 30 eur, špičkové prístroje ale sa pohybujú v cenovej hladine okolo 350 eur. Na nasledujúcich riadkoch Vám poradíme na čo sa pri výbere set-top boxu zamerať, aby ste si nástup digitálneho vysielania mohli vychutnať so všetkým, čo táto technológia môže v súčasnosti ponúknuť.


1. Čo je to set-top box

Set-top box je veľmi zjednodušene malé elektronické zariadenie, ktoré dokáže prijímať a spracovávať informácie v digitálnej podobe. V dnešnej dobe sme zvyknutí používať tento názov len pre prístroje, ktoré zaisťujú príjem digitálneho televízneho a rozhlasového signálu, set-top boxom ale môže byť akékoľvek zariadenie – napríklad videoherná konzola. Televízny set-top box, ktorého sa bude týkať naša poradňa prijíma digitálne zakódovaný televízny signál – terestrický (vzduchom šírený), satelitný alebo káblový a prevádza ho na signál, ktorý je schopný zobraziť bežná televízia. Veľkou výhodou set-top boxu je schopnosť obojstrannej komunikácie, teda nie len signál prijímať, ale aj vysielať. V praxi to znamená, že s pomocou set-top boxu a jedného stlačenia diaľkového ovládania budete schopní napríklad hlasovať pre svoju obľúbenú skladbu v hitparáde, ktorú práve daný televízny kanál vysiela.

2. Pripojenie set-top boxu k televízi

Pred kúpou by ste mali predovšetkým zistiť, akým spôsobom bude možné set-top box k vašej súčasnej či budúcej televízii pripojiť. Na výber totiž máte hneď niekoľko možností:

  • Pripojenie pomocou konektoru SCART alebo
  • Pripojenie pomocou konektoru S-Video
  • V prípade menšej uhlopriečky obrazovky televízora postačí aj vstup pre kompozitné video.
  • Ak nemá váš televízor ani jeden z týchto vstupov, ale len konektor pre anténu, tak by ste sa mali poohliadnuť po set-top boxe s takzvaným RF modulátorom, ktorý dokáže signál previesť do analógovej podoby.

3. Slovenské ovládacie menu, funkcie a vlastnosti

Prístroje, ktoré budete kupovať na slovenskom trhu by už mali byť vybavené ovládacím prostredím v slovenskom jazyku a zároveň by nemali mať ani problém so slovenským teletextom či EPG (elektronickým programovým sprievodcom, ktorý vám zobrazí informácie o práve vysielaných programoch, ale aj program na niekoľko týždňov dopredu). Napriek tomu sa však vždy ubezpečte, že set-top box, ktorý si chcete zakúpiť má tieto vlastnosti. Dôležitou funkciou, ktorá vám ušetrí množstvo času je tiež automatické vyhľadávanie jednotlivých staníc. Aj u tých najlacnejších set-top boxov budete mať na výber z množstva funkcií napríklad: rodičovského zámku, sledovanie viacero programov zároveň, zastavenie a priblíženie obrazu a ďalších. Niektorí výrobcovia navyše ponúkajú aj možnosť aktualizovať v prístroji firmware, teda neustále vylepšovať a rozširovať vlastnosti vášho set-top boxu. Zvážte teda, ktoré funkcie set-top boxu skutočne využijete, a za ktoré sa neoplatí si priplatiť. Taktiež si dopredu zistite, koľko televíznych a rozhlasových staníc je možné do pamäte set-top boxu uložiť.

4. Jednotunerové a dvojtunerové set-top boxy

Na trhu si môžete vybrať zo set-top boxov, ktoré majú zabudovaný jeden tuner (prijímač) alebo dva tunery. Dvojtunerové set-top boxy využijete v prípade, ak chcete sledovať jeden program a zároveň nahrávať druhý. Užitočné sú tiež v situácii, kedy je k set-top boxu pripojených viac televízorov a na každom chcete sledovať iný program.

Medzi jednotunerové prístroje patria set-top boxy: SENCOR SDB 1010TU, TECHNISAT DigiPal 2 TX,STRONG SRT 5011.

Príklady dvojtunerových set-top boxov: SENCOR SDB 3007T, EVOLVE Mercury, STRONG SRT 5220.

5. Set-top boxy s pevným diskom

Set-top box s pevným diskom alebo možnosťou pripojenia pevného disku ocenia hlavne tí, ktorí si chcú programy zaznamenávať a archivovať. Na trhu je široká ponuka prístrojov, ktoré ponúkajú množstvo funkcií, napríklad možnosť pripojiť pevný disk k vášmu počítaču. Tieto prístroje bývajú väčšinou dvojtunerové a umožnia vám bez problémov zaznamenávať iný program než ten, ktorý práve sledujete. Vyberte si set-top box s pevným diskom: SENCOR SDB 3007T, X-site DVBT-35, TOPFIELD TF 7710 HDPVR.

6. Zabudované set-top boxy

Zabudovaný set-top box je prijímač, ktorý je už zabudovaný v televízore. Jedná sa o príjemné kompaktné riešenie do interiéru, kde nie je mnoho miesta. Toto riešenie ocenia prevažne nenároční užívatelia, avšak drahšie prístroje ponúkajú množstvo funkcií, za ktoré sa externé set-top boxy nemusia hanbiť. Televízory so zabudovaným set-top boxom: SAMSUNG UE32B6000, Samsung LE32C650, Samsung PS50C680.

7. Výstup HDMI

Ak už doma vlastníte domáce kino a televízor, ktorý je pripravený prijímať signál vo formáte HDMI (High Definition Multi-media Interface – rozhranie pre prenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálnom formáte), budete iste chcieť set-top box, ktorý vám umožní sledovať televízny program vo vysokej kvalite a využiť vlastnosti tieto moderné technológie. Medzi set-top boxy s HDMI patrí: SIGMATEK DVBR 162, TOPFIELD TF6000TS.

Srovnanie cien set-top-boxov


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.