Porovnanie cien » Poradňa » Rotoped

Ako vybrať rotoped a ergometer

Rotoped

Jazda na rotopede alebo ergometri patrí medzi najpríjemnejšie a najpopulárnejšie formy cvičenia. Pohyb na kvalitnom prístroji posilňuje organizmus, je veľmi šetrný k celej pohybovej sústave a najmä ženy ocenia, že dokáže pomôcť vytvarovať partie v oblasti brucha, zadku a stehien. Posilňovanie na rotopedoch či ergometroch je vhodné takmer pre všetkých – od pacientov, ktorí sú v rehabilitácii až po skúsených športovcov. Na čo sa zamerať pri výbere rotopedu alebo ergometra vám popíšeme v našej poradne.


1. Aký je rozdiel medzi rotopedom a ergometrom

Klasický rotoped je posilňovací stroj, ktorý simuluje jazdu na bicykli. Ergometer je vylepšený rotoped, ktorý je riadený počítačom a umožňuje nastaviť automatické znižovanie či zvyšovanie záťaže. Ergometer je možné nastaviť podľa aktuálnej tepovej frekvencie alebo preddefinovať profil trate, ktorú chcete prejsť.

2. Na čo sa pri výbere ergometra a rotopedu sústrediť

Pri výbere rotopedu buďte náročný, zle nastavený prístroj môže skôr uškodiť, než posilniť vaše zdravie. Kým si posilovací stroj objednáte, dôkladne sa s ním zoznámte a vyskúšajte ho. Celkovo sa presvedčte, že rotoped alebo ergometer, ktorý si kupujete, je stabilný a pôsobí robustne. Pri nasadaní alebo zosadaní by ste určite nemali mať pocit, že sa s vami prístroj spadne na stranu.

Sedlo rotopedu. Pri výbere dbajte na pohodlné sedlo, ktoré je možné nastaviť presne podľa vašich potrieb. Majte na pamäti, že zle nastavená výška sedla môže viesť k bolesti chrbta. Ak chcete sedieť pohodlne, zvoľte sedlo gélové, je mäkšie a ľahko sa prispôsobí.

Stredové koleso. Stredové koleso je jedna z najdôležitejších časti rotopedu, preto si skontrolujte, čo je osadené kvalitnými ložiskami – len tak môžete zaistiť dlhú životnosť stroja.

Ovládanie záťaže/ brzdový systém rotopedu. V klasickom rotopede sa zrejme stretnete s magnetickou brzdou, kedy záťaž, ktorú je nutné vyvinúť, je závislá na vzdialenosti magnetu od zotrvačníka. Je to veľmi odolný a tichý systém. V strojoch, ktoré umožňujú dokonalé ovládanie, nájdete brzdu elektromagnetickú (indukčnú). Záťaž je potom ovplyvňovaná množstvom elektrického prúdu v cievke elektromagnetu. Systém je veľmi presný, odolný a v kombinácii so zabudovaným počítačom poskytuje viacero možnosti posilňovania. Ovládať záťaž rotopedu je možné buď manuálne – pre menej náročných je toto ovládanie dostačujúce. Druhou a pohodlnejšou možnosťou je ovládanie pomocou rôzne výkonného počítača. V ergometri je možné jednoducho naplánovať záťaž alebo meniť záťaž počas jazdy.

Riadidlá. Tu platí podobné pravidlo ako pre sedlá – ak riadidlá nejdú nastaviť, presvedčte sa, že vám budú pasovať. Ak sa na rotopede nebudete cítiť pohodlne, vystavujete sa zdravotným problémom.

Nosnosť rotopedu. Nosnosť je závislá na prevedení rámu, vždy si preto radšej zvoľte rotoped, ktorý pôsobí robustným a dobre prevedeným dojmom. Nenechajte sa zlákať výhodnou cenou a nerobte kompromisy, ak si na rotopede nechcete ublížiť.

Počítač na rotopede. Pokročilé rotopedy a samozrejme ergometre majú počítače, ktoré vám poskytnú informácie o vašom aktuálnom športovom výkone. Jednoduchší počítač vám povie, koľko kilometrov ste najazdili, akou rýchlosťou a za aký čas. Niektoré vám zmerajú tepovú frekvenciu a odhad spálených kalórií. Vyspelé ergometre vám pomocou zabudovaného počítača umožnia „naprogramovať“ si celú záťaž od začiatku cvičenia do konca.

3. Ďalšie funkcie rotopedu

Snímače tepovej frekvencie zachytávajú v akom rozsahu sa pohybuje vaša tepová frekvencia, či spaľujete tuky alebo posilňujete svaly. Tep väčšinou snímajú pomocou snímačov na riadidlách alebo uchu športovca.

Väčšinou s vyššie spomenutých pravidiel je možné tiež aplikovať aj na ostatné posilňovacie stroje. Dopredu si určite, aké nároky máte na svoj nový posilňovací stroj, ako často ho chcete využívať a vyberajte podľa kvality spracovania, až potom zvažujte cenu.

Srovnanie cien ergometra a rotopedu


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.