Porovnanie cien » Poradňa » Multifunkčné tlačiarne

Rady pri nákupe multifunkčných tlačiarní

Multifunkčné tlačiarne

Dnešná moderná domácnosť disponuje, okrem bežných domácich spotrebičov a elektroniky aj tlačiarňou, skenerom a väčšinou aj faxom. Takéto množstvo prístrojov zaberie veľa miesta, preto sa stali hitom posledných rokoch takzvané multifunkčné tlačiarne, ktoré dokážu zastať všetky funkcie v jednom. V nasledujúcom článku sa vám pokúsime pomôcť s výberom toho pravého zariadenia.
Najskôr sa zameriame na výber prístroja podľa typu užívateľa, potom popíšeme najdôležitejšie funkcie a príslušenstvo.


1. Typy užívateľov

Začiatočník

Pokiaľ si vystačíte s bežnými funkciami a nemáte vyššie nároky (profesionálne) na kvalitu tlače, bez problémov si vystačíte s jednoduchým prístrojom, ktorý obsahuje tlačiareň, skener a funkciu kopírovania. V tejto základnej kategórii nájdete prístroje, ktorých cena začína okolo 80 EUR. Pokiaľ tlačiareň budete chcieť používať aj na tlač fotografií, zvoľte si radšej atramentovú tlačiareň.

Medzi tieto multifunkčné tlačiarne patrí napríklad: HP C4280, CANON PIXMA MP520, EPSON STYLUS SX405

Pokročilý

Pokiaľ pracujete z domova, alebo potrebujete spoľahlivý prístroj pre malú firmu, poohliadnite sa vo vyššej kategórii. Takéto prístroje majú okrem základných funkcií aj integrovaný scanner s automatickým rozpoznávaním textu (OCR) a fax. Rozhodne nepodceňujte dôležitosť automatického podávača pri skenovaní či faxovaní. Najkvalitnejšiu tlač vám zaručí laserová tlačiareň.

Príklady týchto multifunkčných tlačiarní: HP Officejet Pro 8000, BROTHER DCP 7030

Experti

Multifunkčné tlačiarne sú rozhodne praktickejšou voľbou ako jednoúčelové tlačiarne alebo skenery. Technická kvalita dnešných multifunkčných tlačiarní môže jednoúčelovým prístrojom smelo konkurovať. Na tlač fotografií rozhodne zvoľte tlačiareň s atramentovou náplňou a nezabudnite na funkcie, ktoré vám zjednodušia prácu - napríklad rozhranie pre priame pripojenie digitálneho fotoaparátu alebo priamu tlač z CD či DVD.

Príklady: SAMSUNG CLX 3175, OKI C3600n

Atramentová alebo laserová tlačiareň

Každá z oboch typov tlačiarní má svoje pre a proti. Pre atramentové tlačiarne hovorí cenovo atraktívna farebná tlač. Pri veľkých objemoch tlače je ale výhodnejšia laserová tlačiareň – je rýchlejšia, má ostrejšiu tlač a tonery vydržia dlhšie. Na profesionálne užitie, ako vo firmách sa odporúča laser, pre domáce využitie a tlač fotografií je vhodnejšia atramentová tlačiareň.

Čiernobiela alebo farebná tlačiareň

Všetky multifunkčné tlačiarne majú integrovaný farebný skener, tlačiareň však môže byť len čiernobiela. Pokiaľ viete, že budete tlačiť dokumenty, ktoré obsahujú text aj obrázky, zvolte atramentovú tlačiareň so štyrmi farbami.

2. Dôležité funkcie

PictureBridge

PictureBridge je štandardné rozhranie, pomocou ktorého sa dá k multifunkčnej tlačiarni priamo pripojiť digitálny fotoaparát a vytlačiť fotografie. Formát tlače aj vzhľad si navolíte priamo vo vašom fotoaparáte.

Spotrebný materiál

Pokiaľ si kupujete multifunkčné zariadenie, rozhodne nie je dobré rozhodovať sa len podľa nákupnej ceny. U väčšiny lacných modelov totiž platí, že ich zaobstarávacia cena je nízka, ale prevádzkové náklady potom môžu byť extrémne vysoké. Tieto dodatočné výdaje ale väčšinou výrobca neuvádza. Pokiaľ chcete spoľahlivý prístroj, ktorý bude mať nízke prevádzkové náklady, rozhodne sa nevyplatí šetriť a je lepšie zaobstarať si drahšiu laserovú tlačiareň. Samozrejme, pokiaľ vytlačíte desať stránok za mesiac, najlacnejšie multifunkčné zariadenie s atramentovou tlačiarňou vám bude bohato stačiť.

Farebná hĺbka

Farebná hĺbka je údaj, ktorý v multifunkčnom zariadení reprezentuje kvalitu skenera. Čím je vyššie toto číslo, tým vyššia bude aj kvalita výsledného elektronického dokumentu. Na trhu sa najčastejšie stretnete s farebnou hĺbkou 24 bitov. Táto hĺbka poskytuje dostatočnú kvalitu pre bežné skenovanie. Pokiaľ požadujete špičkovú kvalitu reprodukcie, siahnite po zariadeniach, ktoré majú hĺbku farebnosti 48 bitov.

Pamäť

U multimediálnych tlačiarní platí jednoduché pravidlo – čím väčšia pamäť, tým rýchlejšie bude prístroj spracovávať zadané úlohy.

Ovládače

Ovládače sú programy, ktoré zaisťujú správnu funkčnosť prístroja a spoluprácu s počítačom. Dodávajú sa spoločne s multifunkčnou tlačiarňou na CD a aktualizácie bývajú dostupné priamo na stránkach výrobcu.

Samostatná funkčnosť

Väčšina multifunkčných tlačiarní je už dnes schopná kopírovania, skenovania a faxovania bez pripojenia k počítaču.

Maximálna rýchlosť tlače

Maximálna rýchlosť tlače sa udáva v počte vytlačených strán za minútu. Výrobcom udávané číslo sa však môže líšiť podľa toho, čo tlačíte. Bežné modely dosahujú pri bežnej práci rýchlosť 20-25 čiernobielych stránok za minútu.

Rozlíšenie

Tento údaj popisuje detailnosť tlače. Rozlíšenie sa udáva v jednotkách dpi (dots per inch – počet obrazových bodov na jeden palec). Čím je rozlíšenie tlačiarne vyššie, tým je výsledný obraz lepší. Rozlíšenie bežnej atramentovej tlačiarne sa pohybuje v rozmedzí od 600x600 až 1200x6000 dpi. Údaj sa môže líšiť pre farebnú a čiernobielu tlač.

Automatický podávač papiera

Väčšina multifunkčných zariadení obsahuje plochý skener, takže musíte postupne vkladať dokumenty na skenovanie ručne a po jednom. Pokiaľ často skenujete veľké množstvo dokumentov, automatický podávač vám ušetrí veľa práce.

Spotreba energie

Aj keď to nemusí byť na prvý pohľad viditeľné, spotreba energie je jedným z dôležitých kritérií pri výbere multifunkčnej tlačiarne. Niektoré modely tudíž môžu mať v pohotovostnom režime veľmi vysokú spotrebu a potom budete musieť prístroj stále vypínať.

Fax

Niektoré multifunkčné tlačiarne sú schopné aj faxovať, a to nie len v spolupráci s počítačom, ale aj pokiaľ je počítač vypnutý. Zariadenie došlé faxy ukladá do pamäti a neskôr je možné si ich vytlačiť alebo stiahnuť do počítača.

Pripojenie

Na pripojenie multifunkčných tlačiarní je najčastejšie použité USB rozhranie, niektoré modely však disponujú aj možnosťou prepojenia s počítačom alebo pripojenia v sieti eternetovým káblom, prostredníctvom rozhrania FireWire alebo cez paralelný port.

Duplexná (obojstranná) tlač

Táto funkcia umožňuje automatickú obojstrannú tlač.

3. Príslušenstvo

Atramentový zásobník

Cena za atramentový zásobník /cartridge/ má podstatný vplyv na prevádzkové náklady vášho multifunkčného zariadenia, ktoré je vybavené atramentovou tlačiarňou. Vysoké náklady sa dajú znížiť až o 50% znovu naplnením zásobníka.

Opätovné naplňovanie atramentových zásobníkov môže mať vplyv na technický stav vašej tlačiarne a môže narušiť záručné podmienky. Nevhodné je aj používanie len trojfarebných zásobníkov – pokiaľ sa vypotrebuje jedna farba, je nutné vymeniť celý zásobník.

Toner

Toner pre laserové tlačiarne je drahší než cartridge, ale vydrží o mnoho dlhšie – a náklady na tlač jednej stránky sú podstatne nižšie. Keď väčšinou budete tlačiť text, rozhodne zvoľte laserovú tlačiareň.

Papier

Väčšina tlačiarní je schopných spracovať viac druhov papierov (fotopapier, papier do kopírok či papier s vyššou gramážou). Vyrábajú sa však aj špeciálne papiere pre jednotlivé druhy tlačiarní, napríklad pre atramentové také, ktoré zamedzia rozpíjaniu farieb.

Srovnanie cien multifunkčných tlačiarní


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.