Porovnanie cien » Poradňa » MP3 prehrávače

Rady pri nákupe MP3 prehrávača

MP3 prehrávače

Hudobné prehrávače dnes ponúkajú v naozaj malom balení vynikajúcu výdrž, skvelú ergonómiu a hudobnú reprodukciu porovnateľnú s oveľa väčšími audio zariadeniami. Vďaka nim si môžete vziať všetky svoje skladby takmer všade, kde vás len napadne.
Ponuka na trhu s hudobnými prehrávačmi je obrovská, preto vám pomôžeme nájsť MP3 prístroj presne podľa vašich potrieb, prianí a hlavne rozpočtu. Čím vybavenejší prehrávač, tým je jeho cena prirodzene vyššia, preto vám ponúkneme prístroje podľa rôznych cenových hladín.


1. Základné modely MP3 prehrávačov

Tieto hudobné prístroje patria k najmenším, ale taktiež k najlacnejším prehrávačom. Majú integrovanú flash pamäť, ktorú sa dá u niektorých typov jednoducho rozšíriť o vymeniteľnú pamäťovú kartu. Na trhu v súčasnej dobe nájdete prístroje s kapacitou pamäti od 512MB do 16GB, pričom jedna minúta skladby vo formáte MP3 a kvalite 128 kbit/s odpovedá veľkostne asi 1MB. Tieto prístroje majú väčšinou intuitívne ovládanie a skladby do nich jednoducho nahráte (skopírujete) priamo zo svojho počítača.

Takéto prístroje sú ideálne ako vstup do sveta MP3 prehrávačov. Umožnia vám každodenný prežitok z obľúbenej hudby, sú vhodné pre použitie pri športe alebo behom cesty do práce. V tejto kategórii sa stretnete s naozaj rozmanitými typmi prehrávačov - od tých naozaj najmenších a nenápadných cez prístroje, ktoré sú vyrobené ako šperk, ktorý sa nemusíte hanbiť nosiť na krku až k excentrickým a futuristickým designom, ktoré ocenia predovšetkým mladí.

Medzi MP3 prehrávače s flash pamäťou patrí napríklad: SANDISK Sansa e270 6GB, APPLE iPod Shuffle 2GB, TEAC MP-380 1 GB,

2. Stredná cenová trieda MP3 prehrávačov s pevným diskom

Keď patríte k ľuďom, ktorí chcú mať celú svoju audio zbierku alebo aspoň jej podstatnú časť stále pri sebe, bude tento typ hudobného prehrávača vašou jasnou voľbou. Do prehrávača s pevným diskom totiž uložíte naozaj obrovské množstvo skladieb. Veľkosť pevného disku sa líši, ale dosahuje až 80GB. Tieto prístroje sa stále vojdú do vrecka, veľmi jednoducho sa teda prenášajú a súčasne vám zaistia skutočne nadštandardnú reprodukciu.

Väčšina MP3 prehrávačov má displej, na ktorom sa zobrazujú informácie o skladbe, ktorú práve prehrávate alebo umožňuje sa orientovať v menu prístroja. Drahšie prístroje sú vybavené displejom, ktorý je schopný zobraziť fotografie v bežných formátoch a niekedy aj textový dokument. K vyspelejším harddiskovým prehrávačom sa dá pripojiť digitálny fotoaparát a uložiť na ne fotografie bez pripojenia k počítači, môžu teda slúžiť ako praktické úložisko veľkého množstva dát. Jednoducho sa ich dá prepojiť i s externými reproduktormi, svoje hi-fi zariadenie tak môžete sprevádzkovať prakticky kdekoľvek.

Medzi MP3 prehrávače s pevným diskom patrí napríklad: CREATIVE ZEN 16 GB, APPLE nano 8 GB, SONY NWZ A829 16 GB

3. Multimediálne prehrávače

Multimediálne prehrávače, čiže prehrávače schopné prehrať rôzne typy súborov – hudbu, fotografie alebo video – stoja na pomyselnom vrchole osobných audio prístrojov. Multimediálne prehrávače potrebujú väčší pevný disk a sú vybavené kvalitným farebným displejom, a preto bývajú o niečo väčšie a ťažšie než bežné prehrávače.

Prepracovanejšie typy majú napríklad integrovaný video výstup a podporujú bežne kódované filmy (napríklad vo formáte divx), môžu sa teda stať vašou potenciálnou náhradou bežného videoprehrávača. Multimediálne prehrávače v sebe môžu mať aj veľmi sofistikovaný operačný systém s podporou rôznych externých aplikácii, podobne ako napríklad PDA.

Typickými predstaviteľmi multimediálnych prehrávačov sú napríklad: COWON iAudio A3 30 GB, ARCHOS 605 160 GB, APPLE touch 32GB

4. Na čo si dať pri výbere MP3 prehrávača pozor

Kapacita pamäti

Veľkosť pamäti predstavuje množstvo dát, ktoré je možné do MP3 prehrávača uložiť. Čím bude väčší, tým viac hudobných alebo iných súborov do prístroja budete môcť umiestniť. Veľkosť je udávaná v megabytoch alebo gigabytoch (1GB = 1024 MB). Bežne komprimovaná skladba vo formáte MP3 má priemerne 4MB, bežné CD vo formáte MP3 teda zaberie okolo 60MB pamäti. Presná veľkosť skladby je ale závislá na kvalite, v ktorej bola komprimovaná. Táto kvalita sa vyjadruje tzv. prenosovou rýchlosťou, pri formáte MP3 je to od 32 do 320kbit/s. Čím vyššia je teda prenosová rýchlosť, tým sa zvyšuje zvuková kvalita prehrávanej skladby.

Hmotnosť a veľkosť

Vo veľkosti a hmotnosti jednotlivých MP3 prehrávačov existujú veľké rozdiely. Hmotnosť prehrávačov sa pohybuje okolo 40g u menších prístrojov, multimediálne harddiskové prehrávače môžu vážiť aj 300g. Môžeme však povedať, že čím je pamäť prehrávača vyššia, tým bude vyššia aj jeho hmotnosť.

Ďalšie audio formáty

Najrozšírenejší kompresný audio formát, ktorý dal tomuto typu prístrojov aj meno, je formát MP3. Mnoho hudobných prehrávačov však okrem MP3 podporuje aj ďalšie hudobné formáty, ako napríklad WMA, AAC, OGG alebo FLAC. U niektorých hudobných skladieb a formátov je nutné si dať pozor na obmedzenie práv na použitie určitej skladby (tzv. DRM - Digital Rights Management), váš prehrávač totiž chránené súbory nemusí vedieť prečítať.

PC rozhranie

Rozhranie je v zásade spôsob prepojenia vášho počítača s MP3 prehrávačom. Väčšina prehrávačov používa rozhranie USB 2.0, prípadne menej časté FireWire. U starších typov prehrávačov alebo počítačov sa ešte môžete stretnúť s USB 1.0, ktoré je podstatne pomalšie než prvé dve zmienené rozhrania. Pokiaľ si kupujete prehrávač s väčšou dátovou kapacitou, skontrolujte dopredu, či prehrávač aj váš počítač disponujú rýchlym rozhraním. U väčšieho množstva dát by totiž doba ich kopírovania mohla byť nepríjemne dlhá.

Spotreba energie a výdrž batérie

Batérie väčšiny MP3 prehrávačov sú obvykle pevne integrované a vymenia vám ich len v špecializovaných servisoch. Existujú však typy prehrávačov, ktoré fungujú na bežné typy batérií (AA alebo AAA). Kapacita batérie či možnosť jej jednoduchej výmeny by teda taktiež nemala ujsť vašej pozornosti. Úsporné modely vydržia hrať až 40 hodín, multimediálny prehrávač, na ktorom si budete chcieť prehrať film, však vydrží len pár hodín. Existujú prehrávače, ktoré okrem bežnej nabíjačky nabijete aj pomocou USB kábla pripojeného k vášmu počítaču. Čas nabíjania závisí na použitom type batérií.

Diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie je sada ovládačov umiestená väčšinou v predlžovacom kábli, do ktorého potom zapojíte slúchadlá. Vyplatí sa predovšetkým, pokiaľ nechcete svoj prehrávač stále vyberať z vrecka, tašky alebo batohu. Niektoré diaľkové ovládania sú veľmi jednoduché, existujú však aj také, ktoré majú malý displej zobrazujúci informácie napríklad o práve prehrávanej skladbe.

Ďalšie funkcie

Najbežnejšími funkciami, s ktorými sa u MP3 prehrávačov stretnete, sú rádio alebo diktafón. Existujú však prehrávače disponujúce budíkom alebo také, ktoré sú schopné zaznamenať program alebo skladbu z rádia vo formáte MP3.

Srovnanie cien MP3 prehrávačov


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.