Porovnanie cien » Poradňa » Mobilné telefóny

Mobilné telefóny - ako nakupovať

Mobilné telefóny

Rýchly pokrok a neustále inovácie sa nevyhýbajú ani komunikácii medzi ľuďmi. Vlastne by sa dalo povedať, že žijeme v dobe mobilnej komunikácie.
Ťažké, rozmerné a drahé mobilné prístroje z deväťdesiatych rokov sú už zabudnutou minulosťou. Dnes na trhu nájdete mobily vybavené podľa vašich najnáročnejších predstáv a požiadaviek: môžete nie len telefonovať a posielať krátke textové správy. Telefóny sú vybavené výkonnými fotoaparátmi, prehrávačmi multimediálnych súborov a inými funkciami.
Prevedieme vás krok za krokom výberom mobilného telefónu, a taktiež priblížime, ako sa vyznať v neprebernej ponuke mobilných operátorov a ich tarifami.


1. Rozdiely medzi mobilmi

Výber mobilného telefónu si priblížime na troch typických užívateľoch

Nenáročný užívateľ - telefonovanie a posielanie SMS

Pokiaľ chcete so svojim mobilným telefónom len telefonovať alebo posielať SMS správy, bude vám stačiť najjednoduchší model. Zmienenými funkciami totiž vládne každý mobilný telefón na trhu. Napriek tomu, aj v tejto najlacnejšej kategórii sú rozdiely. Väčšina telefónov ponúka aj ďalšie praktické funkcie, napríklad hranie hier, možnosť vytvoriť si alebo stiahnuť vyzváňacie melódie, prístroje sú dnes už bežne vybavené jednoduchou kalkulačkou, kalendárom, adresárom či budíkom alebo stopkami.

Takéto telefóny nedisponujú pokročilými funkciami, predsa vám zaistia, že budete stále v spojení.

Medzi tieto telefóny patrí napr.: CPA myPhone 3010, Nokia 1200, Nokia 2610.

Bežný užívateľ - mobily s pokročilejšími funkciami

Výrobcovia mobilných telefónov sa predháňajú vo vývoji nových funkcií, mobily tak dnes náročnejším užívateľom ponúkajú podstatne viac než len hlasovú komunikáciu, prípadne SMS. Mobily sú bežne vybavené aspoň fotoaparátom a možnosťou odoslať práve vyfotenú momentku priateľom. Kvalita snímok je však stále ešte obmedzená, napriek tomu zdá sa, že užívateľský komfort a možnosť mať fotoaparát stále pri ruke prevažuje nad nedostatočnou kvalitou. Niektoré fotoaparáty v mobilných telefónoch síce už dosahujú rozlíšenia 5 Mpix, pričom najlacnejšie digitálne fotoaparáty majú bežne aspoň 3 Mpix. Pokiaľ teda budete v mobile trvať na funkcii fotoaparátu, budete musieť buď urobiť kompromis, alebo si priplatiť za kvalitnejší prístroj.

Mnoho mobilných telefónov môžete používať ako prehrávač hudobných súborov MP3 či krátkych videosúborov alebo rádio. Len ťažko tu budete hľadať mobil bez farebného displeja či pripojenia k internetu pomocou WAPu či technológie GPRS.

Tieto prístroje sú väčšinou operátormi ponúkané za veľmi výhodnú cenu, samozrejme pod podmienkou, že si zároveň na určitú dobu zjednáte aj zmluvu s pevnou paušálnou tarifou. Tu sa však už vyplatí zvážiť efektivitu investície.

Príklad hudobných telefónov: Nokia 5310 Xpress Music, Sony Ericsson W910i, Samsung S8300 Player Ultra, Lg KC550

Príklad telefónov s fotoaparátom: Samsung SGH-D900i, Sony Ericsson T650i, Nokia N73

Kancelária vo vrecku - mobilné telefóny pre prácu

Potreba byť neustále v kontakte so svojimi spolupracovníkmi alebo obchodnými partnermi, je určujúci pre výber manažérskeho telefónu. Tieto chytré telefóny alebo smartphony sú väčšinou vybavené ľahko rozšíriteľným operačným systémom (napr. Symbian alebo Windows Mobile) a z mobilu vám vytvorí relatívne výkonnú pracovnú stanicu so všetkými vašimi kontaktmi, možnosť sťahovať elektronickú poštu, sťahovať dátové súbory v podstate odkiaľkoľvek a prechádzať internet pomocou bežného webového prehliadača. Telefóny sa dajú samozrejme jednoducho pripojiť k vašej hlavnej pracovnej stanici, všetky dáta pohodlne synchronizovať a výrazne si uľahčiť prácu.

V spojení s najmodernejšou sieťou tretej generácie (3G) sú tieto zariadenia ešte výkonnejšie. Umožnia vám byť prakticky neustále pripojený na internet, viesť video konferenčné hovory alebo streamovať televízny program.

Je pochopiteľné, že cena aj prevádzka takýchto mobilov niečo stojí. Poplatky samozrejme záležia na zvolenom tarifnom programe, platíte buď za objem stiahnutých dát alebo paušálny dátový poplatok.

Medzi takéto telefóny patria napríklad: Nokia N95, Samsung P520, Lg Viewty KU990

2. Rozdiely vo vybavení mobilných telefónov

Funkcie mobilných telefónov by sa jednoducho dali rozdeliť na tzv. základné (dôležité, alebo tie, kvôli ktorým si telefón kupujeme predovšetkým) a doplnkové (ktoré medzi mobilmi robia ozajstné rozdiely). Je teda dôležité dopredu vedieť, na čo budete mobil používať a čo od neho predovšetkým očakávate. Mobilný telefón ešte stále nie je malou investíciou a správna voľba vám ušetrí veľa práce, peňazí aj starostí.

Ergonómia

S výnimkou prístrojov 3G generácie je dnes trendom vyrábať čo najmenšie a najľahšie mobily. Priemerná hmotnosť mobilného prístroja je dnes okolo 100 gramov. Dôležité ale je, aby sa vám telefón za každej situácie jednoducho ovládal, pretože potom sa vám s ním bude samozrejme omnoho lepšie pracovať. Nie každý výrobca však na toto dbá a sú užívatelia, pre ktorých je omnoho dôležitejší, ako telefón vypadá než ako sa ovláda.

Výdrž batérie

V súčasnej dobe, prístroje na trhu ponúkajú kapacitu batérie od 500 do 1200 mAh. Výdrž batérie je ale závislá predovšetkým na tom, ako telefón používate: či viac telefonujete alebo máte telefón len zapnutý, či ho používate ako prehrávač hudby. Výdrž batérie závisí napríklad na nastavení podsvietenia obrazovky, použití dátového pripojenia či výskytu v oblasti so slabým pokrytím signálom.

T9

Technológia pre rýchlejšie vkladanie textu pre mobilné telefóny. Keď píšete predovšetkým SMS, táto funkcia vám písanie uľahčí.

Mobilné telefóny s digitálnym fotoaparátom

Mobilné telefóny s digitálnym fotoaparátom sú dnešným štandardom. Napriek tomu, že majú v porovnaní s čisto digitálnymi fotoaparátmi malé rozlíšenie a fotografie sú nižšej kvality, ich použitie je v podstate univerzálne. Platí však, že čím lepší fotoaparát a väčšie rozlíšenie, tým stúpa cena celého mobilu.

Farebný displej

Už sa usadil na mieste štandardného vybavenia mobilných telefónov. V kombinácii s väčšími rozmermi si pohodlne prehliadnete fotografie alebo webové stránky. Pokiaľ chcete napríklad hrať mobilné hry, pravdepodobne siahnete po displeji čo najkvalitnejšom.

Hry

Na trhu je nespočítateľné množstvo mobilných hier, niektoré z nich sú dokonca prekvapivo zábavné a dobre hrateľné. Keď sa chcete venovať hraniu v mobile, poobhliadnite sa po telefóne s dobrou podporou Javy, pre ktorú budete mať veľký výber hier.

Kde sa dajú stiahnuť hry do mobilov: Gamemobile, Eamobile, Gameloft

GPRS

General Packet Rádio System – paketový prenos dát je technológia, ktorou sa mobily druhej generácie pripojujú na internet. Keď chcete do mobilu sťahovať dáta a čítať napríklad elektronickú poštu, podpora tejto technológie pre vás bude nutnosťou.

GSM

Globálny Systém pre Mobilnú komunikáciu je najpoužívanejší štandard pre mobilné telefóny na svete. Používa 3 frekvencie: 900 MHz, 1800 MHz a1900 MHz. Frekvencie 900 MHz a 1800 MHz sú používané v Európe, Ázii a zvyšku sveta s výnimkou USA, kde sa používa frekvencia 1900 MHz. Duálne telefóny podporujú siete 900 a 1800 MHz, trojpásmový prístroj (triband) dokáže pracovať so všetkými frekvenciami a teoreticky by mal byť schopný prevádzky po celom svete.

Bluetooth

Je infratechnológia, ktorú používajú elektronické prístroje, aby spolu mohli komunikovať, bez toho aby boli fyzicky spojené. S mobilmi vybavenými bluetooth je možné používať bezdrôtový set so slúchadlami. Takýto prístroj jednoducho pripojíte k počítači a prenesiete dáta bez použití kábla. Je však nutné aby bluetooth porty prístroje medzi ktorými dáta prenášate boli v doporučenej dosahovej vzdialenosti.

MMS

Telefóny vybavené technológiou pre prenos multimediálnych správ MMS umožňujú prijímať fotografie, vyzváňania alebo texty v jednej správe. Pokiaľ správu odosielate, aj príjemca musí mať mobilný telefón podporujúci MMS. Pokiaľ však príjemca taký telefón nemá, obdrží v SMS webovú adresu, kde si môže svoju MMS správu vyzdvihnúť.

Vyzváňacie melódie a tóny

Medzi užívateľmi mobilných telefónov sú obľúbené polyfónne melódie. Mnoho mobilných telefónov umožňuje ku každému záznamu v zozname telefónnych čísiel priradiť iné zvonenie.

Rádio / MP3

Predovšetkým mobily pre mladých sú vybavené mnohými multimediálnymi funkciami, napríklad rádiom alebo prehrávačom MP3 súborov.

Roaming

Služba, ktorá vám umožní byť dosiahnuteľný v zahraničí v rámci inej siete než vaša domáca. Je však nutné sa pred odjazdom presvedčiť, že máte u operátora túto službu aktivovanú. Služby, ktoré môžete v rámci roamingu používať môžu byť obmedzené.

Služby

Operátori ponúkajú stále širšie služby. V mobile tak môžete mať stále aktuálne správy, počasie alebo športové výsledky, u všetkých operátorov sa môžu nájsť veľmi zaujímavé programy služieb.

Medzi najväčších operátorov v SR patria: Orange, T-Mobile, O2

3G - Sieť tretej generácie

Táto technológia umožňuje rýchle a spoľahlivé pripojenie na internet a so zariadeniami vybavenými podporou tejto technológie sú plnohodnotnými multimediálnymi stanicami pre surfovanie na internete, sťahovanie hudby či video súborov a všetkých druhov dát. Pokrytie 3G sietí je však v súčasnej dobe relatívne veľmi obmedzené.

WAP

Protokol, ktorý umožňuje elektronické služby na mobilných telefónoch. Pomocou WAP si môžete prehliadnuť webové stránky, určené pre malé displeje mobilov. Väčšinou sú to informačne zamerané portály, ale existujú aj online obchody, v ktorých nakúpite cez WAP.

3. Ceny taríf a predplatených kariet

Operátori ponúkajú nespočítateľné množstvo taríf pre rôzne cieľové skupiny. Väčšinou vychádzajú z potrieb užívateľov a predpokladajú, že viete, kedy a za koľko telefonujete (cez deň, večer a v noci), či chcete skôr posielať SMS alebo budete využívať dátové služby. Pokiaľ presne neviete, ktorá tarifa odpovedá vášmu profilu, odporúčame začať s predplatenou kartou, ktorá vám umožní volať len za koľko chcete.

Karta s dobíjacím kreditom

Než začnete volať, je nutné nabiť telefón kreditom. Telefonovať, posielať SMS správy potom môžete, dokiaľ máte kladný kredit. Vždy teda platíte len za to, čo skutočne prevoláte. Jednou z nevýhod môže byť absencia výhod, ktoré obdržíte v prípade podpísania zmluvy s operátorom. Za mobilný telefón taktiež zaplatíte väčšinou plnú cenu.

Pevná mesačná tarifa

Náklady na služby pri tarife, ktorú získate zmluvou s niektorým z operátorov Orange, T-Mobile, O2, sú všeobecne nižšie. Väčšinou však zmluvu podpisujete dopredu na dlhšie časové obdobie (obvykle pol roka až dva roky). Potom však môžete získať mobilné telefóny za zvýhodnené ceny, nižšiu sadzbu na definované telefónne čísla či siete.

4. Príslušenstvo

Handsfree a bezdrôtový set

Pokiaľ často telefonujete a váš telefón je vybavený technológiou Bluetooth, môže pre vás byť veľmi praktické použitie bezdrôtového setu so slúchadlami a mikrofónom, ktoré si nasadíte a telefonovanie je tak omnoho jednoduchšie. Keď jazdíte autom a chcete telefonovať, drôtové handsfree alebo bezdrôtový set je pre vás povinný.

Reproduktor

Ideálny, pokiaľ chcete, aby váš hovor počuli aj ostatní alebo v aute, pokiaľ nemáte handsfree set.

Srovnanie cien mobilov


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.