Porovnanie cien » Poradňa » Lyže

Ako vyberať lyže

Lyže

Ak sa ani vy nevyznáte v ponuke lyží a chystáte sa pre ich kúpu, nemusíte zúfať. V nasledujúcom článku nájdete množstvo užitočných praktických rád, vďaka ktorým celý nákupný maratón zvládnete aj vy. Nič nie je také zložité ako sa na prvý pohľad zdá a je len pár vecí, na ktoré sa pri výbere musíte sústrediť. Najdôležitejšími parametrami sú predovšetkým vaša výška, štýl jazdy a skutočne dôležité je aj v akom teréne budete jazdiť. Stačí si ujasniť tieto základné podmienky a môžete v pokoji vyraziť do špecializovaného obchodu na nákup. Tam vám ešte v prípade nejakých nejasností poradia predajcovia. Lyže si môžete zakúpiť cez internet, ale v prípade lyží je to často stávka na istotu. Obľúbenými značkami sú Atomic, Salomon, Volkl alebo Head.


1. Dĺžka lyží

Dĺžka lyží je prakticky najdôležitejším parametrom akýchkoľvek lyží. Nikde nenájdete presné pravidlo, ktoré by platilo pre všetkých ľudí. Veľmi totiž záleží aj na štýlu jazdy, podľa ktorého sa výška lyží mení až o desiatky centimetrov.

Ak ste univerzálny lyžiar, ktorý nemá rád ani príliš pomalú ani príliš rýchlu jazdu a vaše oblúky tiež majú priemernú dĺžku, bude pre vás ideálna dĺžka lyží zhruba od zeme ku koreňu vášho nosa. Ak však máte radšej pomalšiu jazdu s krátkymi a svižnými oblúkmi je pre vás ideálna dĺžka o niečo kratšia – aj o 10 centimetrov. Pre rýchlejšiu jazdu s dlhými oblúkmi platí absolútny opak – lyže by mali byť o niečo dlhšie a môžu dosahovať až výšky postavy. Skúsení lyžiari by dokonca mohli aj niekoľko centimetrov pridať – tieto centimetre sú ale vykúpené horšou ovládateľnosťou a také lyže skutočne nie sú ideálne pre začínajúceho lyžiara bez skúseností.

2. Tvrdosť lyží

Tvrdosť lyží pomerne zásadne ovplyvňuje ich chovanie – najmä zatáčanie. Mäkké lyže sú oveľa ľahšie ovládateľné a naopak. Tento fakt ovplyvňuje materiál, z ktorého je vyrobené jadro lyží. Lacné lyže majú vo väčšine prípadov kompozitové jadro, ktoré môže byť často vystužené titanom a nájdete ho u tvrdších lyží.

3. All-round lyže

Do tejto kategórie patria najlacnejšie lyže, ktoré sú na trhu v ponuke, ale nájdete aj drahšie modely. Ide predovšetkým o veľmi širokú skupinu, kam patria tie najuniverzálnejšie výrobky. Hodia sa najmä na rekreačné lyžovanie na zjazdovkách a nájdete ich prakticky v akomkoľvek obchode s lyžiarskymi potrebami. Dĺžka je zväčša rôzna, ale šírka v úrovni viazania je väčšinou v rozmedzí od 70 do 76 milimetrov.

4. All-mountain lyže

Allmountain lyže sú o niečo univerzálnejšie než modely uvedené o niečo vyššie. Sú o niečo širšie 75-85 milimetrov, a hodia sa aj do horších podmienok, než je práve upravená zjazdovka. Jazdiť s nimi môžete aj v hlbšom snehu a na zjazdovke výborne držia na hranách. Pre väčšinu zákazníkov sú podobné modely najpriaznivejšie, pretože s nimi môžete v našich podmienkach ísť lyžovať prakticky kamkoľvek. Skúsiť môžete aj kratší výlet mimo zjazdovku, kde si s allmountain lyžami vystačíte.

5. Freeride lyže

Freeride je moderná a skvelá kategória, ktorej v poslednej dobe podlieha čím ďalej, tým viac ľudí. Pre freeriderov je úplne dokonalá predstava kopca bez ľudí s vrstvou čerstvo napadaného snehu. Práve hlboký sneh do veľkej miery ovplyvňuje ako budú lyže určené pre túto kategóriu vyzerať. Kvôli väčšej stabilite musia tieto lyže byť široké a musia mať nadvihnutú špičku tak, aby pri jazde sa nebrodila snehom a nebrzdila tak lyžiara. Jednoducho povedané, ide o špeciálne modely, ktoré už nie sú príliš vhodné pre klasické lyžovanie a sú vhodné skôr pre skúsenejších lyžiarov, ktorí vedia dobre odhadnúť, čo môžu na svahu čakať a do čoho sa už nemôžu pustiť.

6. Pretekárske lyže

Ďalšou kategóriu, s ktorou sa asi bežný zákazník ani nedostane do styku, sú pretekárske lyže. Ide o samozrejme profesionálne a drahé modely, ktoré majú veľmi špecifické vlastnosti a normálne jazdenie na klasických zjazdovkách by s nimi nebolo ani trochu jednoduché. Samozrejme veľmi záleží, či ide o cross, slalom alebo akýkoľvek iný šport, ale prakticky sú tieto modely cestou extrému.

7. Freestyle lyže

Ako už z názvu vyplýva tieto lyže sú určené pre tzv. freestyle. To je kategória, v ktorej ide predovšetkým o štýl jazdy než o samotný pôžitok. Jazdci sa tak snažia na rôznych prekážkach, ktorými môžu byť U-rampy, snow parky, boxy, zábradlia, predviesť čo najlepšie triky. Lyže samé o sebe majú veľmi odolné a nie príliš pružné jadro, ktoré musí vydržať skutočne tvrdé podmienky, pri ktorých musí uniesť celú váhu lyžiara.

8. Big footy

Big footy sú špeciálne druhy lyží, ktoré slúžia len pre zábavu na zjazdovke. Sú skutočne krátke a často aj široké. Majú nadvihnutú aj pätu, takže sa môžete pri jazde otáčať dookola či experimentovať rôznymi inými spôsobmi. Sú to skrátka lyže pre zábavu.

Srovnanie cien lyží


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.