Porovnanie cien » Poradňa » Letné pneumatiky

Značka (vše)

Rady pri nákupe letných pneumatík

Letné pneumatiky

Kvalitné, neojazdené a dobre nahustené pneumatiky na kolesách vášho auta sú zárukou bezpečnej jazdy. Starať sa o obutie svojho auta sa teda určite oplatí.


1. Kedy sú pneumatiky bezpečné

Letné pneumatiky by sa mali objaviť na kolesách vášho auta pokiaľ vonkajšia teplota pravidelne presahuje 7°C, čo býva v polovici až koncom apríla. Za zimné by ste ich mali opäť vymeniť začiatkom novembra.

Poradíme vám, ako vybrať zimné pneumatiky

Zákonom stanovená hĺbka dezénu je 1,6 mm, rozhodne však odporúčame výmenu, pokiaľ má dezén hĺbku pod 2,5 mm. Čím nižší dezén, tým sa pochopiteľne znižuje riziko šmyku, straty kontaktu s vozovkou za mokra (tzv. aquaplaning) a tiež sa predlžuje brzdná dráha. Netreba podceňovať ani pravidelné hustenie a kontrolu tlaku v pneumatikách.

2. Ako vyberať letné pneumatiky

Rozhodne sa vyhnete najlacnejším a neznačkovým pneumatikám. Vaše investície do značkových pneumatík sa vrátia v kvalite, ktorá dlhšie vydrží, najdôležitejšia je tu však vždy bezpečnosť, ktorá v prípade lacných pneumatík určite zaistená nebude. Na dnešnom trhu existuje široká ponuka značkových a kvalitných pneumatík za veľmi rozumné ceny.

Výber začnete pohľadom do veľkého technického preukazu, kde nájdete rozmer pneumatiky – výšku, šírku a priemer disku, ktorý je nutné dodržať.

Informácie o pneumatike

Na plášti každej pneumatiky nájdete informácie o jej rozmere a prevádzkových podmienkach. Nájdete tu informácie o šírke pneumatiky v mm, profilové číslo, údaj o radiálnej konštrukcii, priemer ráfikov v palcoch a tiež index nosnosti a index rýchlosti.

Čo znamená index nosnosti

Určuje maximálnu nosnosť pneumatiky pri rýchlosti odpovedajúcej danej rýchlostnej kategórii. Jeho hodnota musí byť zhodná alebo vyššia než hodnota indexu nosnosti, ktorá je uvedená v technickom preukaze vozidla.

Čo znamená index rýchlosti

Označuje sa veľkým písmenom a udáva maximálnu rýchlosť, pri ktorej môže pneumatika niesť hmotnosť určenú indexom nosnosti za daných podmienok.

Ďalšie údaje o pneumatikách

TUBELESS - bezdušová
TUBETYPE – dušová
RF, XL, C REINFORCED - zosilená kostra pre dodávky
DOT 24 1 - týždeň a rok výroby pneumatiky ( dvadsiaty štvrtý týždeň, rok 2001)
OUTSIDE, INSIDE – vnútorné a vonkajšie bočnice
ROTATION – smer otáčania

Srovnanie cien letných pneumatík


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.