Porovnanie cien » Poradňa » Kosacka

Ako vybrať kosačku na trávu

Kosacka

Záhrada je miesto, ktoré množstvu ľudí ponúka možnosť odpočinku. K tomu, aby všetko vyzeralo tak, ako by malo, je určite nevyhnutné používať záhradnú kosačku. Len vďaka tej si môžete udržiavať výšku trávnika v rozumných hraniciach a zabezpečiť si tým, že na záhradku budete pozerať s radosťou v srdci nielen vy, ale aj vaši susedia či okoloidúci. Vybrať si správnu kosačku, ale nemusí byť úplne jednoduché. Na trhu je široká ponuka značiek a kosačky majú veľké množstvo parametrov, podľa ktorých sa pri nákupe môžete riadiť. Aj napriek všetkému sa rozhodne oplatí investovať do kvality, pretože v tomto prípade si môžete byť prakticky istý, že sa vám tak skoro neopotrebujú. Tieto výrobky pri správnom zaobchádzaní môžu vydržať a dlhé roky. Vždy nakoniec záleží na kvalite, takže ešte pred definitívnou kúpou všetko dobre premyslite a v prípade nejasností hľadajte informácie – napríklad na diskusných fórach, kde nájdete údaje priamo od spotrebiteľov, ktorí si pred vami zakúpili rovnaký model a tak sa môžu podeliť o vlastné skúsenosti.


1. Výber kosačky

Ak sa aj vy rozhodujete pre kúpu záhradnej kosačky, mali by ste najskôr poriadne zmapovať terén, na ktorom budete kosačku používať. Dôležitým kritériom pre vás bude rozloha a členitosť terénu, kvalita trávnika a tiež aj finančné možnosti, na ktoré sa pevne viaže čiastka, ktorú ste ochotní utratiť za nadštandardné funkcie. Medzi základné druhy kosačiek, ktoré sú vhodné na klasický trávnik patria rotačné a vretenové kosačky. Ďalšou kapitolou sú záhradné traktoriky vhodné na kosenie veľkých plôch, ktorými môžu byť napríklad záhrady či ihrisko.

Medzi ďalší typ členenia záhradných kosačiek môže byť členenie podľa druhu pohonnej energie.

Podľa tohto špecifiká poznáme elektrické kosačky, benzínové kosačky a samozrejme aj ručné strunové kosačky.

2. Parametre kosačiek

Medzi najdôležitejší parameter kosačky patrí šírka záberu. U najklasickejších rotačných kosačiek sa šírka záberu pohybuje medzi 32 a 56 centimetrami. Ak kosačku vyberáte mali by ste si šírku záberu zvoliť podľa rozlohy trávnika, ktorý budete s kosačkou kosiť. V zásade sa stačí riadiť týmito údajmi.:

okolo 200 m2 – záber o veľkosti 32 cm
okolo 350 m2 – záber o veľkosti do 40 cm
okolo 500 m2 – záber o veľkosti v rozmedzí 40 – 45 cm
okolo1 000 m2 – záber o veľkosti v rozmedzí 45 – 53 cm
1 000 m2 a viac – záber v rozmedzí 53 – 56 cm

3. Materiál

Obal kosačky môže byť v zásade vyrobený z troch rôznych materiálov. Lacné kosačky sú vyrobené predovšetkým z plastu, ktorý však nemá práve oslnivú životnosť, ale je najlacnejším materiálom. Ďalšou alternatívou je plech, ktorý vydrží už omnoho dlhšie, ale na druhú stranu je ťažký a kosačka sa tak stáva pomerne neobratnou. Poslednou možnosťou sú zliatiny hliníka, ktoré sú veľmi ľahké, pevné a hliníkové kosačky na trávu patria do najvyššej kategórie.

4. Kolieska

Kolieska sú veľmi dôležité pre kvalitné a hlavne pohodlné kosenie. Prakticky už v zabudnutí sú kolieska na klzných ložiskách – môžete sa s nimi stretnúť u najlacnejších modelov, ktoré sú dostupné napríklad v supermarketoch. Od takýchto výrobkov však nemôžete čakať žiadnu obrovskú kvalitu. Oveľa kvalitnejšie sú kolieska na guľôčkových ložiskách. Tie ponúkajú vysoký komfort, obzvlášť v prípade, kedy sú použité kvalitné materiály a kolieska majú veľký priemer.

5. Mulčovanie

Čo sa týka drte z posekanej trávy, môžete si zakúpiť kosačku s bočným vyhadzovaním, zadným vyhadzovaním, zberným košom alebo s funkciou mulčovania. Vďaka tomuto systému je tráva rozdrvená na maličké kúsky a aplikovaná späť do trávnika, ktorý sa tým pohnojí. Túto funkciu je možné využívať raz za čas, v opačnom prípade by sa v trávniku vytvorila vrstva, ktorá by neprepustila vodu, svetlo a ani vzduch a trávnik by tak zanedlho odumrel.

6. Pojazd kosačky

Pojazd je u kosačky výbornou funkciou pre kohokoľvek, komu sa kosačka nechce neustále ťahať ručne. Najmä, ak máte veľkú záhradu ručné ťahanie kosačky býva neobyčajne namáhavé. Kosačky so samopojazdom vám tak dokážu ušetriť veľké množstvo práce a to aj nie pri nejako vysokej investícii. Môžete naraziť na jednorýchlostné a na trojrýchlostné modely, u ktorých môžete plynule meniť rýchlosť pohybu. Vyhýbajte sa však náhonu na predné kolesá, ktorý môže stratiť svoju účinnosť napríklad v hornatom teréne alebo, ak je preplnený zberný kôš.

7. Výkon a otáčavý moment kosačky

Výkon kosačky je ďalším z dôležitých parametrov. Všeobecne platí, že na každých desať centimetrov záberu kosačky by mala byť prítomná jedná konská sila. U kosačky so záberom 40 centimetrov by mal minimálny výkon záhradnej kosačky činiť 4 konské sily (4HP).

Otáčavý moment zohráva dôležitú úlohu napríklad v otázke aký vysoký trávnik dokáže kosačka pokosiť. Ďalšie všeobecné pravidlo stanovuje, že dvojnásobkom otáčavého momentu získate číslo, ktoré určuje maximálnu výšku trávniku.

Zberné koše sú bežnou súčasťou väčšiny kosačiek. Veľmi záleží na ich objeme, pretože neustále behať kvôli vyprázdneniu koša je zbytočné a unavujúce. Pomaly sa tiež začína ustupovať od plastových košov, pretože v medzerách v ich povrchu zaschýna tráva, ktorá neskôr bráni prúdeniu vzduchu a uberá tak kosačke výkon. Najlepšie je po každom kosení kôš vymyť. Môžete sa tejto činnosti vyhnúť zakúpením kosačky s textilným zberným košom, ktorý sa vymývať nemusí a tým vám šetrí ďalší čas.

Srovnanie cien kosačiek


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.