Porovnanie cien » Poradňa » Knihy

Ako vybrať knihy

Knihy

Asi neexistuje nikto, kto by sa nikdy nedostal do kontaktu s knihou. Kniha – môže vás poučiť, rozosmiať či zosmutniť. Kniha môže pre vás znamenať čokoľvek a záleží na posolstve, ktoré jej autor vdýchne autor. Existujú ľudia, ktorí čítajú dennodenne a veľmi radi a majú prehľad čo je dobré a čo nie. Takí ľudia majú často aj svojich obľúbených autorov, takže im stačí prísť do kníhkupectva a v priebehu niekoľkých minút majú vybrané. Ak medzi týchto šťastlivcov nepatríte a práve si neviete rady po čom siahnúť, mali by si pred nákupom ujasniť množstvo vecí. Určite by totiž bola veľká škoda, keby kniha, za ktorú utratíte nie práve malé peniaze nakoniec neuspokojila vaše očakávania a napríklad by ste ju neboli schopný ani dočítať.


1. Vyberanie žánru

Prvá otázka, ktorú by ste si mali pri nákupe položiť je, aký žáner by vás oslovil najviac. Ujasnite si či sa chcete z knižky predovšetkým poučiť alebo či sa chcete pobaviť. Táto otázka vás nasmeruje buď do oddelenia beletrie, kam patria romány, fantasy príbehy, horory, historické príbehy, povesti ale napríklad aj poézia alebo navštívte oddelenie náučnej literatúry, v ktorom nájdete knihy napríklad o akvaristike, športe, dejinách, či ďalších odvetviach. Ďalším veľkým oddelením je odporná literatúra, do ktorej sa radia predovšetkým učebnice. V tomto oddelení si väčšinou prídu na svoje odborníci alebo ľudia, ktorý sa zaujímajú predovšetkým o špecifické otázky.

2. Počet stránok

Ďalšou dôležitou otázkou je, aká dlhá by knižka mala byť. V tomto prípade však záleží predovšetkým na vás a vašej čitateľskej skúsenosti a ak sa jedná o rozsiahle diela, ktoré môžu mať aj viac pokračovaní tiež na odvahe. V každom prípade však platí, že záleží na tom ako vám daná kniha sadne. Môže sa stať, že budete mať problém dočítať sto stránkové dielo a naopak môžete dielo o niekoľko sto strán prečítať v priebehu pár dní.

3. Výber cez internet

Nákup cez internet, ktorý v posledných niekoľko rokoch sa stal bežnou súčasťou nakupovania sa nevyhol ani nákupu kníh. Tie si môžete popozerať a zakúpiť v ktoromkoľvek eshope. Tento spôsob má samozrejme určité výhody aj nevýhody. Hlavnou výhodou je, že všetko zvládnete aj z pohodlia domova a často nájdete aj lepšie ceny, než tie ktoré ponúkajú kamenné obchody. Nevýhodou je, že si knihu nemôžete vziať do ruky a prečítať si pár stránok, aby ste vedeli, či sa vám dielo skutočne páči. Existuje ešte alternatíva, ktorou sú užívateľské diskusie, v ktorých sa môžete dozvedieť množstvo užitočných informácií od ľudí, ktorí danú knihu už čítali. Ľudia v recenziách zvyknú hodnotiť podľa kvality obsahu či toho, ako ľahko sa kniha číta. DO takýchto diskusií sa môžete aj vy zaregistrovať a tiež prispievať so svojimi názormi.

4. E-knihy

Ďalšou novinkou, ktorá sa v čitateľskom svete presadila sú tzv. e-knihy. Ide o elektronické súbory, ktoré si po zaplatení určitej čiastky môžete stiahnúť a prečítať buď na počítači alebo elektronickej čítačke kníh. Hlavnou výhodou je cena, ktorá je oveľa nižšia najmä kvôli faktu, že nie je potreba žiaden papier. Nevýhodou je iná forma čítania, ktorú tradiční čitatelia vo väčšine prípadov zavrhujú, ale tiež je to len otázkou zvyku.

5. Kniha ako darček

Kniha je výborným nápadom na darček pre akúkoľvek kategóriu ľudí. Vybrať knihu ako darček býva náročnejšie ako vybrať knihu pre seba. Výhodu majú tí, ktorí človeka, pre ktorého chcú knihu kúpiť, dobre poznajú a vedia čo preferuje, obľúbených autorov či témy. V opačnom prípade vám neostane nič iné ako sa opýtať alebo skrátka tipnúť si. Tipovanie sa však nemusí vždy vyplatiť.

Srovnanie cien knih


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.