Porovnanie cien » Poradňa » Herne konzoly

Ako vybrať hernú konzolu

Herne konzoly

Hoci mnoho ľudí si myslí, že herné konzoly slúžia len na hranie hier, nie je to ich jediný účel. Sú to v podstate prenosné multimediálne stanice, vďaka ktorým môžete okrem iného surfovať na internete, môžete sledovať filmy alebo počúvať hudbu. Dalo by sa v istom zmysle povedať, že sa jedná o počítače, ktoré však ponúkajú omnoho viac výpočtového a grafického výkonu, ktorý je nevyhnutný pre hranie hier. Na trhu sa už dlhodobo pohybuje niekoľko značiek, ktoré medzi sebou súperia v ponuke herných konzol. Medzi najpopulárnejšie výrobky patrí predovšetkým Sony Playstation, Nintendo Wii a tiež Microsoft XBOX 360. Každý z uvedených produktov disponuje o niečo inými parametrami a tak záleží len na zákazníkovi, ktorej konzole dá pri nákupe prednosť.


1. Sony Playstation

Sony Playstation v súčasnej dobe ponúka celú škálu modelov. Čo sa týka klasických konzol v predaji je celosvetovo známa Paystation 3, ale zohnať môžete aj staršie verzie Playstation 2. Rozdiel medzi jednotlivými modelmi je skutočne viditeľný, pretože časový odstup medzi začiatkami sériovej výroby oboch výrobkov je niekoľko rokov a v súčasnej dobe rýchleho technického vývoja sa obe verzie prakticky nedajú porovnávať. Sony Playstation 3 tak ponúka neporovnateľne väčší výpočtový a grafický výkon, disponuje Blu-Ray mechanikou, vďaka ktorej si môžete dopriať filmy v tom najlepšom možnom rozlíšení a objem údajov, ktoré môžete do PS 3 nahrať je tiež oveľa väčší (bežne sa predávajú modely s kapacitou 120 – 500 GB). Vylepšenie však nie je len hardwarové ale aj software má mnoho ďalších vylepšení. Je skrátka poznať, že sa jedná o úplne novú generáciu a tomu zodpovedá aj výbava.

Ďalším výrobkom, ktorý si pre vás firma Sony pripravila, je prenosná herná konzola s názvom Sony PSP. Jedná sa o zariadenie vzdialene podobné mobilnému telefónu, ktoré je vybavené veľkým displejom a tiež hernými tlačidlami, vďaka ktorým môžete prístroj ovládať. Sony PSP je obľúbený predovšetkým u mladých ľudí, ktorí si so Sony PSP môžu užiť vo voľných chvíľach veľkú porciu zábavy. K dispozícii je množstvo hier, ktoré si môžete zahrať aj proti svojim kamarátom.

2. Microsoft XBOX 360

Microsoft XBOX 360 je ďalšou veľmi vydarenou a obľúbenou hernou konzolou, ktorá ponúka veľkú porciu zábavy. Základná verzia obsahuje trojjadrový procesor, ktorého každé jadro je taktované an 3,2 Ghz, takže ponúka veľmi slušný výpočtový výkon. Tomu tiež zodpovedá skvelá hrateľnosť a perfektné detaily snáď v každej hre. Základná verzia ďalej obsahuje harddisk s kapacitou 250 GB, ktorý môžete využiť pre obľúbené hry alebo videá.

Vybrať si môžete aj špeciálnu verziu XBOX 360 Slim, ktorá sa od tej klasickej líši len rozmermi a váhou. Rozmery sú o niečo menšie a celá herná konzola tak pôsobí oveľa lepším dojmom. Tejto redukcii zodpovedá aj nižšia hmotnosť.

3. Nintento Wii

Ak sa bavíme o svetovo najrozšírenejších herných konzolách, v žiadnom prípade by sme nemali vynechať Nintendo Wii, ktorý sa stal známy a úspešný najmä kvôli revolučnému spôsobu ovládaniu hier a ponúka pre užívateľov množstvo nových možností. Ovládač je vybavený niekoľkými senzormi, ktoré niekoľkokrát za sekundu merajú zrýchlenie, polohu a orientáciu ovládača. Vďaka tomu sa z ovládača môže za niekoľko sekúnd stať napríklad tenisová raketa, bowlingová guľa alebo zbraň pri akčných hrách. Hranie sa tak stáva opäť oveľa reálnejšie a vyžaduje aktívny účasť. Vďaka tomu je možné zakúpiť si aj potrebné príslušenstvo, ktoré priamo imituje či už rakety alebo ostatné veci. Ďalej si môžete zakúpiť aj ovládače, ktoré vyzerajú ako zbraň, golfová palica, volant alebo čokoľvek iné.

4. Príslušenstvo pre hernú konzolu

Najlacnejšie konzoly vás môžu sklamať tým, že nebudú úplne spĺňať vaše požiadavky. Ak si chcete užiť hromadu zábavy, mali by ste sa pred kúpou poobzerať a zhodnotiť možnosti rozšírenia. V poslednej dobe sa stalo veľmi populárnym tzv. pohybové ovládanie, s ktorým do istej miery začala už konzola Nintendo Wii. To však boli len začiatky, k dokonalosti tento nápad doviedol Microsoft s XBOX 360 – ktorý uviedol na trh rozšírenie nazývajúce sa Kinect. Vďaka tomuto rozšíreniu sa hranie hier stáva niečím úplne novým. Pred televíziou sa totiž musíte rôzne pohybovať a práve tým ovládate hru. To inšpirovalo aj k vzniku hier, u ktorých je možné schudnúť.

Podobné ovládanie ako je Kinect predstavila aj firma Sony. Dala mu názov Move a v podstate sa jedná o ten istý prístroj, s jediným rozdielom, že obdržíte aj pohybový ovládač podobný ako k Nintendu Wii. Tento ovládač sa v hre môže stať prakticky čímkoľvek.

Srovnanie cien herné konzoly


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.