Porovnanie cien » Poradňa » E-čítačky

Rady pri nákupe e-čítačky

E-čítačky

Trend elektronického čítania sa ešte nestal masovou záležitosťou, trh sa však začína pomaly ale iste rozrastať a v predaji je aj u nás už viacero zariadení, ktoré umožňujú čítať elektronické knihy. Čítačky e-kníh sú ľahšie ako bežná kniha, menšie ako bežný časopis, vojdú sa do nich stovky kníh, majú rôzne parametre a doplnkové funkcie. Čítačky e-kníh sú v dnešnej dobe komplexné zariadenia s množstvom funkcií. E-book čítačka umožňuje prehliadanie obrázkov, internetu či hranie jednoduchých hier. Kde nájsť e-book knihy? Môžností je viacero. Každý kto si vyberá čítačku má určite iné nároky, zameriame sa teda na základné kritéria, na ktoré pri výbere čítačky narazíte.
Boom čítačiek zahájil kvalitný prístroj od firmy Amazon Kindle. Ďalším výrobcom, ktorý obsadil miesto na trhu je Sony. Apple napríklad ponúka v tablete iPad integrovanú čítačku kníh a novín. Kde môžete e-book knihy nájsť? Buď na špecializivaných stránkach na internete alebo si ich môžete zakúpiť online.


1. Výrobcovia e-bookov

Čítačky elektronických kníh respektíve e-booky sú stále vyhľadávanejšie na trhu. Prinášajú totiž množstvo výhod. Dnešný výrobcovia elektronických kníh sa snažia urobiť z prístroja komplexné zariadenie, ktoré dokáže nielen čítať knihy v mnohých formátoch, ale poradí si aj s obrázkami, internetom a jednoduchými hrami. Jasným príkladom je Amazon, ktorý sa môže pýšiť skutočne prvotriednym komplexným zariadením Kindle. Recenzie tohto typu prístroja sú vždy pozitívne. Aj konkurenčné firmy napr. Sony, Prestigio alebo EnergySistem ponúkajú použiteľné prístroje, ktoré potešia každého náruživého čitateľa.

2. Displej e-čítačiek

Pravdepodobne bude asi prvým parametrom, na ktorý sa pri výbere e-čítačky zameriate. Veľkosť a rozlíšenie displeja spoločne s technológiou zobrazovania, bude mať zásadný vplyv na pohodlie čítania. Rozmer displeja čítačiek sa väčšinou udáva v palcoch, najmenšie obrazovky majú veľkosť 5 palcov, najväčšie obrazovky sú 9 palcové. Dôležité je rozlíšenie, pri ktorom platí: čím väčšie, tým je text „vykreslenejší“ pretože sa na plochu vojde viac obrazových bodov. Platí tú priama úmera: čím väčší, tým lepší, ale zároveň aj drahší. Dôležitá bude tiež technológia. Na trhu je dnes niekoľko typov elektronického atramentu- technológie, ktorá pri nízkej spotrebe energie zobrazí text a grafiku v relatívne vysokom rozlíšení. Zariadenia s technológiou E-Ink sú čiernobiele – schopné zobrazovať 4-16 odtieňov sivej, ďalším špecifikom je pomerne pomalé obnovovanie, ktoré je však pre čítanie kníh a textových dokumentov dostačujúce. Otočenie stránky elektronickej knihy trvá približne rovnako ako otočenie stránky papierovej knihy. V hre ostávajú aj LCD technológie, ktoré sú síce drahšie, ale dokážu pracovať s farbou a zariadenia, ktoré ju majú, sú všestrannejšie ako obyčajná čítačka (napríklad iPad).

Aký rozmer si vyberiete, bude tiež záležať na vašich potrebách (čo na nej budete čítať, či trváte na ultra mobilnom zariadení alebo veľkosti displeja) a tiež na finančných možnostiach.

3. Rozhranie

Spôsob, akým do e-čítačky budete ukladať knihy, môže byť pre niekoho pri nákupe novej čítačky rozhodujúci. Štandardne e-čítačky disponujú bežným USB rozhraním, mnoho čítačiek je však schopných komunikovať cez bezdrôtovú sieť Wi-Fi alebo 3G.

4. Textové, obrázkové a hudobné formáty

E-čítačky primárne pracujú s textom elektronických kníh. Formátov pre elektronické knihy je dnes mnoho, avšak nie všetky e-čítačky podporujú všetky formáty. Uistite sa teda dopredu, že čítačka, ktorú si chcete zaobstarať podporuje väčšinu formátov, s ktorými budete pracovať. Niektoré čítačky okrem textových formátov prehrávajú aj hudobné súbory či zobrazujú fotografie.

5. Slovenské menu

Pre niekoho môže byť ovládanie v slovenčine nepodstatný detail, mnohí ho naopak ocenia. Nezabudnite preto, že nie všetky čítačky, ktoré sú v súčasnosti na slovenskom trhu, sú vybavené slovenským menu.

6. Ďalšie funkcie

Každý výrobca sa dnes snaží zariadenie primárne určené pre čítanie textu nejakým spôsobom - ozvláštniť alebo funkčne rozšíriť. Na výber potom máte zo širokého množstva prídavných funkcií - napríklad sudoku, vstavaný webový prehliadač alebo výkladový slovník.

Srovnanie cien e-čítaček


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.