Porovnanie cien » Poradňa » DVD rekordéry

Kategórie

Rady pri nákupe DVD prehrávača a DVD rekordéra

DVD rekordéry

DVD nosiče nestrácajú na obľube a navyše sú dostupné za veľmi rozumné ceny. To isté platí aj pre trh s DVD prehrávačmi, ktoré už pred rokmi definitívne nahradili videoprehrávače. Rýchlosť s ktorou prichádzajú na trh nové prístroje je obrovská a funkcie ktoré boli pred rokmi vyhradené len luxusným prehrávačom, sú dnes už bežným vybavením. V našom sprievodci sa vám pokúsime zjednodušiť voľbu pri nákupe.
V krátkosti môžeme rozlíšiť dva typy DVD prehrávačov: bežné DVD prehrávače a DVD rekordéry. DVD prehrávače sú prístroje, ktoré vedia prehrať bežné typy DVD médií a DVD rekordéry dokážu aj nahrávať. DVD rekordéry sú oproti bežným DVD prehrávačom drahšie, disponujú ale vysokou kvalitou obrazu aj zvuku, samozrejme na úkor komfortu obsluhy prístroja. Je jasné, že čím viac funkcií bude prehrávač mať, tým bude vyššia jeho cena. Tie najlacnejšie, ktoré vám okrem prehrania bežných formátov už neponúknu veľa navyše, kúpite už pod 40 Eur. Kvalitnejšie prístroje s funkciami, ktoré vám zjednodušia používanie môžeme zaradiť do cenovej kategórie od 100 Eur.


1. Použitie DVD prehrávačov

DVD prehrávače "základnej triedy"

Pokiaľ chcete jednoduchý prístroj, ktorý prepojíte priamo s televíziou a ktorý vám umožní prehrať obľúbené filmy na DVD alebo si sem tam vypočuť hudobné CD, bude vám stačiť niektorý zo základných a najlacnejších modelov. Každý DVD prehrávač disponuje veľmi slušnou kvalitou obrazu aj zvuku, umožní vám prístup k celému obsahu bežných DVD a CD.

Medzi tieto prehrávače patria napríklad: PHILIPS DVP3350, Samsung DVD P380

DVD prehrávače „strednej triedy“

pokiaľ požadujete ozajstnú špičkovú kvalitu prehrávania a navyše si ho chcete vychutnať na kvalitnej televízii so systémom domáceho kina, siahnete s najväčšou pravdepodobnosťou po prístroji, ktorý už bude drahší. Za to však ponúkne široké možnosti prepojenia s vaším domácim audio-video systémom, naozaj skvelý prenos obrazu aj zvuku a navyše dalšie funkcie. Tieto prístroje sú už schopné prehrať aj iné formáty ako len základné DVD a CD (napríklad DivX, JPG či mp3), ponúknu vám možnosť pokročilejšieho nastavenia.

Medzi DVD prehrávače „strednej triedy“ patrí napríklad: PHILIPS DVP3380, SONY NS718HB

DVD prehrávače „najvyššej triedy“

Keď si zvolíte prístroj v najvyššej cenovej hladine, môžete sa spoľahnúť, že dostanete tú najlepšiu obrazovú a zvukovú kvalitu. Aby ste ju však využili naplno, je nutné ho zapojiť ako súčasť väčšieho systému domáceho kina. Potom si ale môžete byť úplne istí, že zo súčasných technológií na tomto poli, dostávate naozaj všetko. Najdrahšie DVD disponujú aj možnosťou ukladať záznam, a to buď priamo na prázdny DVD nosič, alebo na zabudovaný pevný disk.

Príklady DVD prehrávačov „najvyššej triedy“: PHILIPS HDR3700

2. Funkcie DVD prehrávačov

Iste neprekvapí, že s ponukou funkcií stúpa aj cena DVD prehrávačov. Najlacnejšie jednoduché prístroje ponúkajú výber jazyka menu, špeciálnych efektov, digitálny audio výstup, pomocné nastavenia pre filmy s rozdielnou šírkou obrazu alebo rodičovský zámok, znemožňujúci deťom prístup k prístroji. V nasledujúcom prehľade vám predstavíme tie najdôležitejšie.

Multiregionálne prehrávače

Každé DVD, ktoré si kúpite v obchode je označené regionálnym kódom. DVD s daným regionálnym kódom potom prehrá len prehrávač, ktorý má zhodný kód. Pokiaľ sa chcete vyhnúť nekompatibilite, musíte siahnuť po tzv. multiregionálnom prehrávači, ktorý je schopný prehrávať DVD z viacerých regiónov.

Kód regiónuplatný v
Región 1USA, Kanada
Región 2Európa, Južná Afrika, Japonsko, blízky východ, Egypt
Región 3Južná Kórea, Hongkong, Tchaj-wan
Región 4Austrália, Nový Zéland, Latinská Amerika
Región 5Afrika, India, Ázia
Región 6Čína

Formáty DVD nosičov

Okrem regionálneho rozdelenia, existuje aj veľmi rozmanité spektrum formátov DVD, na ktorých sa môžu uchovať audiovizuálne údaje. Najbežnejšími formátmi sú DVD-R, DVD+R, DVD+RW, DVD-RW a DVD RAM. Nie všetky DVD prehrávače zvládnu prehrať všetky formáty. Takže pokiaľ si napríklad vypaľujete na DVD fotografie a potom ich chcete prehrať na televízii, nemali by ste zabudnúť, že je potrebný prístroj, ktorý dokáže čítať dáta z čo možno najväčšieho množstva nosičov.

Audio DVD

Každý DVD prehrávač dokáže prehrať zvukové CD, ale len niektoré prehrávače sú schopné prehrať novšie audio formáty DVD-Audio alebo SA-CD, ktoré ponúka špičkovú kvalitu zvuku. V súčasnej dobe sú s týmito formátmi kompatibilné len DVD prehrávače vyššej cenovej hladiny.

CD a CD-RW

Vyspelejšie DVD prehrávače vedia prehrať aj audio a video dáta, ktoré vznikli na vašom počítači a boli vypálené na CD alebo DVD nosič.

Viacdiskový prehrávač

Pokiaľ chcete svoj DVD prehrávač prepojiť so svojou audio sústavou a použiť ho na prehrávanie hudby, môže pre vás byť dobré zauvažovať o nákupe tzv. viacdiskového prehrávača, ktorý je často označovaný ako jukebox. Môžete do neho vložiť až okolo 30 DVD alebo CD nosičov a odpadne vám námaha stále zložito hľadať konkrétne CD a po prehraní ho ísť vymeniť.

Digital Surround Sound

Priestorový digitálny zvuk je technológia, ktorá vám umožní vnímať priestorový viackanálový zvuk. Kvalita zvuku v podstate odpovedá kvalite zvuku, ktorú počujete v kine. Najznámejšími formátmi sú Dolby Digital a DST.

Prehrávanie bežných zvukových alebo obrazových formátov z rôznych nosičov

Vyspelejšie DVD prehrávače prehrajú vedľa bežných DVD vo formáte MPEG-2 aj iné formáty, ktoré vám umožnia prostredníctvom DVD prehrávača počúvať svoju obľúbenú hudbu, prehliadať si fotografie alebo prehrávať filmy uložené vo formátoch, ktoré bežne prehráva váš počítač.

Prehľad najbežnejších multimediálnych formátov:

  • JPG – obrazový formát pre obrázky a fotografie
  • MP3 – zvukový formát pre hudobné záznamy
  • WMA – zvukový formát pre hudobné záznamy
  • VCD – tzv. Video CD formát pre filmy, ktorý je veľmi obľúbený v Ázii, je ukľadaný na bežné CD, má horšiu kvalitu než bežné DVD

Záložky

Táto funkcia vám umožní vložiť si záložku do svojho obľúbeného filmu a scénu si potom vyvolať okamžite pri prehrávaní bez hľadania.

Začiatok prehrávania tam, kde ste naposledy skončili

To, že si váš prehrávač pamätá miesto, kde ste minule skončili prehrávanie je veľmi užitočná funkcia, ktorá vám zaručene ušetrí čas.

3. Prepojenie

Spôsob prepojenia vášho DVD prehrávača s televízorom má zásadný vplyv na kvalitu obrazu aj zvuku. V nasledujúcom prehľade vám popíšeme, aké sú možnosti prepojenia týchto dvoch prístrojov:

Kompozitný výstup

Najbežnejšie prepojenie, ktoré patrí k základnému vybaveniu každého prehrávača. Táto technológia je ešte pozostatkom z dôb videorekordérov a bude vám užitočný predovšetkým u starších televízorov. Toto prepojenie vám rozhodne neponúkne optimálny obraz ani zvuk a pretože všetky signály sú vedené len jedným káblom, dochádza ku značnej strate kvality. Signál je väčšinou predávaný káblami typu cinch a SCART.

S-video

Toto prepojenie je jedno z dvoch najlepších, pretože svetlosť a farby sú prenášané dvomi oddelenými káblami, ktoré podstatne zvyšujú kvalitu obrazu. Signál je vedený káblom typu SCART.

RGB

Aj napriek tomu, že už nesplňuje nároky dnešnej doby na kvalitný obraz, poskytuje toto pripojenie lepšie zobrazenie než váš starý videorekordér. Základné farby (modrá, žltá, červená) a svetlosť sú prenášané zvlášť. Toto prepojenie je dobrou voľbou u prepojení so staršími televízormi, ktoré nemajú žiadny SKARTový výstup.

Výstup SCART

V súčasnosti najrozšírenejší výstup, ktorý sa nachádza u všetkých bežných DVD prehrávačov aj modernejších televízorov. Pomocou tohto prepojenia sa prenáša obraz aj zvuk vo veľmi vysokej kvalite. Kábel SCART väčšinou nie je dodávaný spoločne s prehrávačom.

Audio prepojenie

Drahšie modely väčšinou disponujú širokou škálou audio výstupov, ktoré využijete predovšetkým pokiaľ budete chcieť svoj DVD prehrávač prepojiť s hi-fi systémom. Okrem digitálneho koaxiálneho a optického výstupu vám bude k dispozícii aj výstup pre slúchadlá.

Progresívne skenovanie

Najnovšie prepojenie, ktoré na trhu môžete dostať, ktoré však zaistí obraz, ktorý sa obnovuje až 60x za sekundu ponúkne nevídanú ostrosť. Toto prepojenie však ponúkajú len drahšie prístroje, navyše je nutné mať rovnaký výstup aj na vašom televízore.

4. Príbuzné produkty

  • Domáce kino: Zvuk ako v kine. Sústava niekoľkých reproduktorov, ktoré vám zaistia pocit, ako keby ste boli uprostred diania a ktoré využívajú technológiu priestorového digitálneho zvuku Digital Surround Sound.
  • Prenosné DVD prehrávače: Mobilná zábava vhodná pri cestovaní.
  • DVD mechanika: Je súčasťou väčšiny počítačov a umožní vám prehrávať DVD filmy na počítačovom monitore. PC však musí byť vybavené softwarom na prehrávanie DVD.
  • Kombinácie DVD/videoprehrávačov: Menej častá kombinácia dvoch prístrojov v jednom. Umožní vám okrem nahrávania a prehrávania DVD médií, prehrávať aj videonahrávky v starších formátoch.

Srovnanie cien DVD rekordérov


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.