Porovnanie cien » Poradňa » Digitálne kamery

Digitálne kamery - ako nakupovať

Digitálne kamery

Sú menšie, ľahšie, majú jednoduchšie ovládanie a záznam má lepšiu kvalitu. To sú len niektoré z mnoho dôvodov, prečo digitálne kamery v posledných rokoch dominujú na našom trhu. Digitálne natáčanie, nech už na videokazety, DVD alebo pevný disk, je zárukou, že aj po mnohonásobnom prehraní záznam nestratí svoju kvalitu.
Moderné digitálne prístroje vám navyše umožnia jednoducho zaznamenané dáta preniesť do vášho počítača a spracovávať v kvalite, ktorá bola predtým dostupná len filmovým profesionálom. Technická špecifikácia môže laika zmiasť, preto si musíte byť dopredu istý, čo od svojej digitálnej videokamery skutočne očakávate.


1. Ako si vybrať digitálnu kameru

Na trhu nájdete nepreberné množstvo digitálnych kamier. Ponúkame vám jednoduchý návod, ako si vybrať kameru, ktorá je najvhodnejšia práve pre vás.

Modely pre začiatočníkov

Základné modely digitálnych videokamier kúpite už od 5000,- Sk / *Kč 165,97. Majú jednoduché ovládanie a automatické funkcie, ktoré zvládne aj laik, ktorý kameru nikdy v živote neobsluhoval. Za priaznivú cenu s dobrými výsledkami a minimálnym rozostrením získate rodinný film. Tieto typy videokamier zaznamenávajú najčastejšie na Mini-DV kazety, disponujú väčšinou relatívne malým optickým zoomom (10x – 20x) a majú obmedzené manuálne nastavenie. U veľmi lacných modelov so stabilizátorom je nutné si dávať pozor na ostrosť obrazu.

Modely pre náročnejších a pokročilých amatérov

Pre tých, ktorí si s filmovým záznamom radi pohrajú na svojom počítači, sú vhodné modely videokamier, ktoré majú rýchle rozhranie (Firewire alebo podobné). Nahrávku si potom ľahko stiahnete do počítača a pridáte efekty, ktoré záznam oživí. Tieto modely už majú viac možností manuálneho nastavenia, väčší LCD displej a viacnásobný optický zoom (obvykle 24x). V tejto triede sa modely pohybujú od 8 000,- do 100 000,- SKK / od *Kč 265,52,- do 3300,-.

Profesionálne digitálne video vybavenie

Tieto modely by sa dali jednoducho charakterizovať ako "všetko v jednom". Sú určené predovšetkým náročným užívateľom, pokročilým amatérom alebo profesionálom, ktorí sa nechcú ťahať s ťažkými objektívmi. Majú širokú paletu funkcií, ktoré využije skôr skúsený fotograf. Okrem schopnosti zoomovať (približovať vzdialené objekty) tu nájdete elektronický hľadáčik, stabilizátor obrazu a samozrejme širokú paletu automatických režimov prípadne manuálneho nastavenia.

2. Čo si pri nákupe digitálnej videokamery všímať

Ergonómia

Nie je dôležité, koľko má vaša nová kamera funkcií, pokiaľ predovšetkým nie ste spokojný s veľkosťou, hmotnosťou, vzhľadom a nerozumiete hlavným funkciám a ich používaniu. Digitálne kamery majú oproti analógovým veľkú výhodu, to, že sú väčšinou malé. Pokiaľ vám ale zvolený model zle „sedí v ruke“, neovláda sa vám jednoducho a prirodzene, potom nikdy neurobíte dobrý videozáznam a svoje peniaze utratíte zbytočne.

Zoom (priblíženie)

Možnosť priblížiť vzdialené objekty je jednou z najdôležitejších vlastností digitálnej kamery. Deje sa tak dvomi spôsobmi – opticky a digitálne. Optický zoom približuje obraz mechanickým pohybom šošovky v objektíve, nedochádza tak ku zníženiu kvality výsledného záznamu (jednoduché kamery mávajú 10x zoom, tie drahšie až 26 násobné priblíženie). U modelov, ktoré zdôrazňujú digitálny zoom (môže byť až 400x), buďte opatrný, pri použití digitálneho priblíženia totiž dochádza k výraznému zhoršeniu kvality výsledného záznamu.

Stabilizátor obrazu

Keď nedokážete udržať kameru v ruke v kľude, môže vzniknúť rozmazaný alebo roztrasený a nekvalitný záznam. Skoro všetky kamery sú preto vybavené tzv. stabilizátorom obrazu, najčastejšie elektronickým, niekedy aj optickým. Jednoduché elektronické stabilizátory obrazu môžu viesť k výraznej strate kvality obrazu, sú preto vhodné skôr na požitie so statívom.

LCD displej

Väčšina kamier je vybavená jednoduchou LCD vyklápacou obrazovkou, nie je teda nutné k zameraniu obrazu používať hľadáčik. Veľkosť displeja je typicky v rozmedzí medzi 2,5 a 4 palcami uhlopriečne, u drahších modelov sa vyskytujú aj displeje väčšie. Pokiaľ používate LCD displej miesto hľadáčika, bude to mať podstatný vplyv na vyššiu spotrebu energie a tým pádom kratšiu dĺžku natáčania.

3. Záznamové formáty

Digital 8

Starší formát digitálneho videozáznamu, ktorý je z trhu už v podstate vytlačený. Digital 8 kamery používajú k záznamu špeciálne HI-8 kazety, ktoré používali aj staršie analógové videokamery

Mini-DV

Záznam na malé a skladné kazety. Pokiaľ chcete záznam spätne prehrať, je nutné kameru priamo pripojiť k televízii, alebo dáta nahrať do počítača a potom napríklad vypáliť na DVD.

MicroMV

Technológia firmy Sony, ktorá funguje na rovnakom princípe ako Mini-DV, avšak kazety sú menšie. Na jednu MicroMV kazetu sa zmestí približne 60 minút filmového záznamu.

DVD

Kamera zaznamenáva obraz priamo na DVD médium, ktoré býva menšie než bežné DVD. Záznam potom môžete prehrať na akomkoľvek DVD prehrávači. Väčšinou si môžete aj vybrať, či budete nahrávať na médium DVD-R (záznam sa neskôr nedá premazať) alebo na DVD-RAM, ktorý sa dá použiť niekoľkokrát, avšak nemá dostatočnú podporu medzi DVD prehrávačmi a na prehranie tak musíte v počítači mať inštalovanú špeciálnu mechaniku.

Pamäťové karty

Niektoré kamery zaznamenávajú na pamäťové karty typu Flash, MS (Memory Stisk) alebo SD (Secure Digital). Koľko záznamu tieto karty pojmú, záleží na ich kapacite a zvolenej kvalite záznamu. Pamäťové karty sú oproti iným typom záznamových médií drahšie. Niektoré digitálne kamery ponúkajú možnosť natáčať video na kazetu a fotografie potom zaznamenávať na pamäťovú kartu.

Doba záznamu

U základných formátov máte väčšinou možnosť si zvoliť medzi tromi rýchlosťami záznamu – SP (štandardný), LP (dlhý) a rozšírený. Rýchlosť záznamu má väčšinou vplyv na dĺžku videonahrávky, ktorú je možné do kamery uložiť. Na rozdiel od analógových prístrojov, u digitálnych kamier má rýchlosť len malý vplyv na výslednú kvalitu snímku.

Firewire

Keď chcete videonahrávku ďalej spracovávať, tak budete potrebovať rozhranie, ktoré dokáže záznam z kamery presunúť do vášho počítača. Lacnejšie kamery disponujú väčšinou len rozhraním typu USB, ktoré však ľahko pripojíte ku každému počítači. U troška rýchlejšieho Firewire rozhraní je nutné dopredu vedieť, či sa ho dá k vášmu počítači pripojiť alebo do počítača doinštalovať. Špeciálna Firewire karta vás potom bude stáť okolo 1000,- Sk / *Kč 33,19.

Výkon batérií

Ako dlho vám batéria vydrží záleží na type batérie, zvolenej rýchlosti záznamu a kvalite nahrávania. Priemerná výdrž jednej batérie býva okolo jednej hodiny. Typ batérie sa líši u každého modelu videokamery, najbežnejšími typmi sú Nickel-Cadmium (NiCD), Nickel-Metallhydrid (NiMH) a Lithium-Ionen (LI-IO), štandardom je vďaka svojej hmotnosti posledný zo zmienených typov.

Prednastavený režim záznamu

Veľkou pomocou pre menej skúsených užívateľov sú automatické nastavenia pre rôzne typy režimov snímania. Tieto nastavenia už majú dopredu nastavenú clonu alebo ostrenie pre rôzne situácie – napríklad filmovanie v krajine alebo pri zázname športových aktivít alebo v rôznych svetelných podmienkach.

Manuálne nastavenie

Pokročilí užívatelia okrem automatických režimov ocenia manuálne nastavenia digitálnej kamery, a za istých podmienok im táto funkcia umožní dosiahnuť omnoho lepšie výsledky. Manuálne ostrenie je napríklad neoceniteľné za horších svetelných podmienok.

Digitálne fotografie

Aj funkcia záznamu fotografií môže byť veľmi užitočná, napriek tomu, že kvalita fotografií z digitálnej kamery väčšinou neprevyšuje bežný digitálny fotoaparát. Fotografie sú ukladané na pamäťovú kartu a potom sa dajú ďalej počítačovo spracovávať.

4. Príslušenstvo

Kazety a disky

Cena a časová náročnosť záznamu sa líši v závislosti od typu záznamového média. Obecne sa dá povedať, že kazety sú finančne výhodnejšie než disky a najnákladnejší je záznam na pamäťové karty.

Software pro úpravu videa

Väčšinu digitálnych videokamier sa dá prepojiť s počítačom a záznam ďalej spracovávať. Pomocou vhodného softwaru tak môžu vznikať takmer profesionálne snímky, k záznamu môžete pridať hudbu alebo rôzne efekty. Základný software väčšinou ponúka už výrobca digitálnej kamery, pokročilejšie programy s rozvinutými funkciami sa dajú dokúpiť.

Stativ

Statív je spoľahlivým riešením pre stabilizáciu obrazu. Statívy sú ľahké, jednoduché na použitie a garantujú, že výsledný obraz nebude roztrasený.

Obal na kameru

Je vhodný nie len na prenášanie a uloženie príslušenstva, ale váš prístroj spoľahlivo ochráni.

Širokouhlý objektív

Použitie iného objektívu vám dá možnosť nastaviť iný zorný uhol a šancu vytvoriť zaujímavé efekty.

Prípravky na čistenie hlavy

Čistá videohlava znamená lepší zvuk aj obraz a vyššiu životnosť vašej videokamery. Čistiace prípravky existujú na všetky typy videokamier a čistia na sucho aj na mokro.

Čítačka pamäťových kariet

Pokiaľ sa rozhodnete pre videokameru so záznamom na pamäťovú kartu, najefektívnejšou cestou, ako skopírovať záznam do počítača pre vás bude čítačka pamäťových kariet.

5. Podobné produkty

Digitálne fotoaparáty

Tak ako sú niektoré typy videokamier schopné vytvárať fotografie, väčšina digitálnych fotoaparátov vie vytvoriť videosekvencie, ktoré však nebývajú tak kvalitné ako pri zázname videokamerou. Všetko o fotoaparátoch sa dočítate tu.

DVD přehrávače

Záznam prehrajú, pokiaľ máte videokameru s kompatibilným záznamovým médiom alebo pokiaľ bola videonahrávka spracovaná na počítači.

Digitálne minikamery

Pre domáce použitie je jednoduchá digitálna minikamera s pamäťovou kartou všetko, čo potrebujete. Drahšie minikamery dosahujú podobných výsledkov ako „normálne“ videokamery.

Srovnanie cien kamier


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.