Porovnanie cien » Poradňa » Digitálne fotoaparáty

Digitálne fotoaparáty – ako nakupovať

Digitálne fotoaparáty

Stále viac ľudí používa digitálny fotoaparát. V porovnaní so staršími fotoaparátmi na kinofilm je rozdiel jasný, pri fotení digitálnym fotoaparátom nepotrebujete filmy a na nafotené snímky sa môžete pozrieť okamžite. Navyše, pred vytlačením na papier si môžete digitálne fotografie upraviť.


1. Ako si vybrať digitálny fotoaparát?

Pri výbere digitálneho fotoaparátu je predovšetkým dôležité dopredu vedieť, čo s ním budete fotografovať. Potom už máte v podstate jasno a pomerne jednoducho si vyberiete. Napriek tomu, pre vás máme pár rýchlych rád a tipov, ako pri výbere postupovať.

Základné modely pre začínajúcich užívateľov

Keď ste úplný začiatočník, ktorý nemá s fotografovaním žiadne skúsenosti alebo dopredu viete, že fotoaparát budete používať predovšetkým na rodinné snímky, fotky z výletov, chcete si fotoaparát vziať na dovolenku alebo ho mať stále po ruke ako rýchly zápisník, potom vám odporučíme niektorý zo základných kompaktných modelov. Také fotoaparáty sú pomerne lacné, ale ponúkajú všetky funkcie, ktoré potrebujete k tomu, aby ste urobili slušnú fotku. Majú niekoľko prednastavených automatických režimov pre fotografovanie za každého počasia alebo dennej doby, vrátane LCD obrazovky, väčšinou tu nájdete aj možnosť nahrávať videosekvencie a niekedy aj niečo navyše. Potom už len v podstate stačí namieriť a stlačiť spúšť, všetko ostatné za vás urobí fotoaparát sám.

Kompaktné digitálne fotoaparáty s pokročilým nastavením

Pokiaľ fotografujete často, chcete mať fotoaparát stále pri sebe, a pre získanie čo najlepších výsledkov si radi pohráte s nastavením, tak by ste sa mali rozhodnúť pre pokročilejší digitálny kompakt. Takisto ako fotoaparáty pre začiatočníkov majú tieto prístroje prednastavené automatické režimy, ale nájdete tu aj pokročilejšie funkcie, napríklad zosvetlenie, nočný režim, režim pre fotografovanie pohybu alebo manuálne nastavenie. Tieto fotoaparáty sú pochopiteľne o niečo drahšie, majú už vyššie rozlíšenie a umožňujú vytvárať fotografie vo veľmi vysokej kvalite.

Kompaktné digitálne ultrazoomy

Tieto modely by sa dali jednoducho charakterizovať ako "všetko v jednom". Sú určené predovšetkým náročným užívateľom, pokročilým amatérom alebo profesionálom, ktorí sa nechcú ťahať s ťažkými objektívmi. Majú širokú paletu funkcií, ktoré využije skôr skúsený fotograf. Okrem schopnosti zoomovať (približovať vzdialené objekty) tu nájdete elektronický hľadáčik, stabilizátor obrazu a samozrejme širokú paletu automatických režimov prípadne manuálneho nastavenia.

Digitálne zrkadlovky

Zrkadlovku ocenia praví experti, ktorí už presne vedia, čo a ako vyfotiť. Zrkadlovky sa od kompaktných prístrojov líšia na prvý pohľad veľkosťou. Ich najväčšou prednosťou sú výmenné objektívy a skutočne široká paleta funkcií a manuálneho nastavenia, k dispozícii sú samozrejme aj automatické nastavenia. U týchto prístrojov je dôraz na klasických funkciách potrebných pre skutočne profesionálnu prácu, rýchlosť uzávierky majú minimálne 1/4000 sekundy a citlivosť dosahuje 1600 ISO, občas dokonca aj 3200 ISO.

2. Čo si pri nákupe digitálneho fotoaparátu všímať?

Senzor - rozlíšenie

Digitálne fotoaparáty zaznamenávajú obraz pomocou snímača, ktorý je vybavený receptorom citlivým na svetlo. Jednotlivé receptory sa skladajú z pixelov (obrazových bodov), ktoré vytvoria výsledný digitálny snímok. Čím vyšší je ich počet, tým vyšší bude aj veľkosť výsledného snímka. Prostým minimom sú dnes 2 Mpix. Aby sme mali snímok v dobrej kvalite, postačuje rozlíšenie 300 pixelov na palec, čo odpovedá asi 12 pixelom na milimeter. K tomu, aby sme mohli snímok dať vyvolať do fotolabu alebo pre tlač na atramentovej tlačiarni často stačí 8 pixelov na milimeter. Fotka s 2 Mpix. (1200x1600 pixelov) postačí na vytlačenie snímku na formát 11x15 alebo 13x17. Pokiaľ chceme snímky väčšie, mali by sme premýšľať o rozlíšení 4 a viac Mpix. Fotografiu je možné vytvoriť vo veľkom rozlíšení, a potom ju ďalej upravovať.

Typy senzorov

Zjednodušene povedané, existujú dva typy odlišných typov senzorov: CDD senzory (sú najrozšírenejšie) a CMOS senzory (sú novšie a majú nízku spotrebu energie).

Objektív

O kvalite objektívu rozhoduje veľa faktorov. Pre laika je pri výbere asi najdôležitejším kritériom tzv. zoom (transfokátor alebo premenlivá ohnisková vzdialenosť), jeho rozsah je vyjadrený dvomi číslami. V praxi to znamená, že nám tento typ objektívu dovolí fotografovať aj vzdialenejšie objekty - ako keby sme stáli blízko. U digitálnych fotoaparátov rozlišujeme dva typy zoomov: optický a digitálny. Optický zoom je ten "dôležitejší" a umožňuje zväčšenie výrezu snímku 4x, 5x alebo 6x. Obraz je približovaný mechanickým pohybom šošovky v objektíve, nedochádza teda ku zníženiu kvality výslednej fotografie. Môžeme povedať, že čím väčší má objektív optický zoom, tým je lepší, ale väčšinou aj drahší. Digitálny zoom dokáže zväčšiť snímok až 10x, ale jeho veľkým nedostatkom je strata kvality snímku, preto by sme aj na jeho používanie mali dať pozor.

Typy digitálnych fotoaparátov

Pre rôzne typy užívateľov sú výhodné rôzne typy fotoaparátov. Ultrakompaktný sa hodí pre užívateľov ktorí požadujú čo najmenšiu veľkosť, kompaktný digitálny fotoaparát pre tých, ktorí chcú vytvárať rýchlo a jednoducho kvalitné snímky, ultrazoom pre skúsených amatérov alebo profesionálov. A nakoniec pre skutočných milovníkov fotografovania je tu digitálna zrkadlovka. Pre aký fotoaparát sa nakoniec rozhodnete sa vždy odvíja od vašich nárokov na jeho používanie.

Veľkosť a hmotnosť

Veľkosť a hmotnosť fotoaparátu je väčšinou (ale nemusí to však byť pravidlom) priamo úmerná rozsahu funkcií, ktoré prístroj ponúka. Existujú digitálne fotoaparáty, ktoré vážia neuveriteľných 115 g a majú veľkosť kreditnej karty, na druhej strane sú digitálne zrkadlovky, ktoré vážia vrátane objektívu cez 1 kg. Pri výbere teda opäť záleží na spôsobe využitia. Určite svojich známych upútate malou veľkosťou a moderným designom, ale väčšie reflexné fotoaparáty majú napríklad lepší stabilizátor obrazu.

Veľkosť displeja: uhlopriečka meraná v palcoch

Súčasťou digitálneho fotoaparátu je LCD displej, ktorý vám umožní prehliadnuť si výslednú fotografiu ešte pred definitívnym uložením. Veľkosť LCD displeja je rôzna a vyjadruje sa v palcoch. Jeden palec odpovedá asi 2,5 cm (25,4 mm). Pokiaľ teda digitálny fotoaparát má displej s veľkosťou 1,5″ (palca), uhlopriečku 38,1 mm, jeho rozmery budú 30x23 mm. Displej s 2,5″ potom odpovedá 51x38 mm. Druhý displej je teda skoro trikrát väčší než prvý.

Opäť môžeme povedať, že čím väčší displej, tým lepšie, pretože vyfotený snímok, výrez alebo videosekvencia je na väčšej ploche lepšie vidieť. Samozrejme kvalita displeja je závislá aj na jeho schopnosti kvalitne zobrazovať, napríklad keď stojíme na priamom svetle, väčšinou hrozí stmavnutie a špatná viditeľnosť snímku.

Tabuľka veľkostí LCD displeja pri pomere strán 4:3

Veľkosť LCD displeja vo formáte 4:3
Uhlopriečka (v palcoch) 1,5″ 1,8″ 2″ 2,2″ 2,5″
Rozmer v mm 30 x 23 37 x 28 40 x 30 45 x 34 51 x 38

Uhlopriečka v palcoch, Šírka a výška v mm

Vytváranie videa

Väčšina fotoaparátov dokáže zaznamenať videosekvencie (výnimkou sú len reflexné zrkadlovky). Kvalita nahrávky je závislá na veľkosti rozlíšenia, niektoré fotoaparáty vytvárajú videonahrávky bez zvuku.

Ovládanie fotoaparátu

U každého nového prístroja musíme počítať s tým, že si budeme zvykať na jeho ovládanie. Ovládanie digitálnych fotoaparátov sa príliš nelíši od ovládania fotoaparátu na film. Čím viac funkcií bude náš nový prístroj ponúkať, tým je väčšia pravdepodobnosť, že jeho ovládanie bude zložitejšie, ale nie je to vždy pravidlom. Rozhodne teda odporúčame vyskúšať si ovládanie fotoaparátu pred jeho nákupom.

Zásobovanie energiou: akumulátor alebo batéria?

Mnohí výrobcovia chcú obstať v konkurenčnom boji, a preto znižujú náklady na výrobu. Robia to tým spôsobom, že fotoaparáty, ktoré vyrábajú majú zdroj napätia batériu alebo akumulátor vo formáte AA. Klasické batérie majú výhodu predovšetkým v tom, že sú k dostaniu prakticky kdekoľvek. Môžete si vziať vždy nejaké do zásoby a to sa hodí predovšetkým u dlhších výjazdov. Akumulátory naproti tomu dávajú určitý priestor nezávislosti. Z tohto hľadiska odporúčame predovšetkým NiMh akumulátory od 2500 mA. Oproti klasickým batériám sú síce výrazne drahšie, ale vaše počiatočné investície sa rýchlo vrátia.

3. Príslušenstvo pre váš digitálny fotoaparát

Pamäťové karty / flash pamäťové karty

Snímky, ktoré fotoaparátom vyfotíte, podobne ako u počítača, sa ukladajú na pamäťové médium - pamäťovú kartu. Často sa stane, že pamäťová karta, ktorá bola k prístroji dodaná výrobcom už nestačí. Rôzne typy fotoaparátov zapisujú na rôzne typy pamäťových kariet (Smart Media, Compact Flash, apod.). Pred nákupom si vždy overte, či daná karta je kompatibilná s vašim fotoaparátom. Po uložení snímok na pevný disk alebo na CD-ROM môžete ich z pamäťovej karty vymazať a tak si uvoľniť miesto pre nové snímky.

Vyvolávanie fotografií

V dnešnej dobe stačí len priniesť fotoaparát alebo pamäťovú kartu do špeciálneho fotolabu, niekedy dokonca stačí poslať vaše snímky pohodlne cez internet. Hotové fotky sú absolútne porovnateľné s klasickými fotografiami.

Počítač

Počítač budete potrebovať predovšetkým pokiaľ si budete chcieť svoje snímky orezať alebo si ich upraviť. Bez počítača sa neobídete ani v prípade, že si chcete fotografie vytlačiť a vaša tlačiareň nie je priamo kompatibilná s vaším fotoaparátom.

Fototlačiareň

Väčšina výrobcov ako sú Canon, Epson, Hewlett-Packard alebo Kodak ponúkajú svojim zákazníkom tlačiarne, na ktoré si svoj fotoaparát môžete pripojiť špeciálnym káblom a vytlačiť tak fotografie priamo. Pokiaľ chcete tlačiť bez použitia počítača, tlačiareň musí byť s vaším fotoaparátom kompatibilná. Fotky z digitálneho fotoaparátu, vytlačené atramentovou tlačiarňou na špeciálnom fotopapíre nezaostávajú ničím za tradičnými fotkami a navyše odpadá zložité vyvolávanie.

Batérie

Pre ochranu pred neočakávaným výpadkom elektrického prúdu slúži záložný zdroj napätia, ktorý môžete v takejto situácii využiť.

4. Ďalšie možnosti, ako fotiť digitálne

Webová kamera

Webovú kameru oceníte v prípade, že vám toľko nezáleží na kvalite snímok, ale potrebujete mať neustále spojenie so svetom - byť online. Niektoré webové kamery sú schopné zaznamenať plynulý pohyb a keď nie ste príliš nároční, dá sa s nimi aj s úspechom fotografovať.

Digitálna kamera

Všetky digitálne kamery, aj tie najlacnejšie, vedia vytvárať fotky o veľkosti 0,3 Mpix., ktoré sa ukladajú na DV kazetu. Mnohé kamery dosahujú rozlíšenia 1,33 Mpix. a sú väčšinou vybavené vnútornou pamäťou. Pre náročných užívateľov sú už dnes k dispozícii kamery s rozlíšením 2 Mpix., ktorých fotografie sú v bežnej veľkosti veľmi kvalitné.

Mobilné telefóny

Niektoré mobilné telefóny majú fotoaparát, ktorý je diskrétny a vždy po ruke. Sú vhodné pre vytváranie malých fotiek, ktoré si potom môžete prehliadnuť na počítači.

Srovnanie cien fotoaparátov


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.