Porovnanie cien » Poradňa » Detský bicykel

Ako vybrať detský bicykel

Detský bicykel

Pre každé dieťa je moment, kedy dostane prvý bicykel, jedným z najdôležitejších momentov detstva. Bicykel je totiž jedna z mála „hračiek“, ktoré môžu vydržať cez celý život. Nie je to však len ďalšia vec pre zábavu – jazda na bicykli totiž skvele zlepšuje pohybové vlastnosti dieťaťa. Tým je myslená nie len telesná zdatnosť, ale aj motorika a stabilita. Pri výbere si však musíte dať pozor na bezpečnosť výrobku. Ako každý rodič asi vie, deti sú zvedavé a často dávajú ruky tam, kam by nemali. Eliminovať nebezpečenstvo je veľmi dôležité už z dôvodu, že prípadný úraz by mohol negatívne pozmeniť celkový stav ratolesti k jazdeniu na bicykli.


1. Výber detského bicykla

Na trhu je samozrejme veľký výber modelov a hlavne veľkosti, ktoré sú veľmi zásadné práve v momente, keď vyberáte detské bicykle. Ideálny vek pre prvý bicykel pre deti už v ranom detstve, keď má dieťa približne 2 – 3 roky. Pre tak malé deti by však bolo náročné až takmer nemožné udržať rovnováhu na samotnom bicykli, preto sa používajú pomocné kolieska, ktoré by na bicykli mali vydržať približne do šiesteho roku dieťaťa. Ak je dieťa šikovné a jazdu už patrične zvláda, je možné pomocné kolieska odstrániť skôr. Stabilite sa dieťa môže učiť na detskom odrážadle bez šľapadiel. Ďalším bezpečnostným prvkom pre deti do desať rokov je kryt reťazí, ktorý môže zabrániť prípadnému nešťastiu.

Veľkosti detských bicyklov sa určujú podľa rozmeru vypletaných kolies. Najčastejšie sú bicykle, ktoré majú rozmery 12“, 16“, 20“, 24“. Občas môžete naraziť aj na 18 či 20 palcové bicykle, ktoré sú určené hlavne pre deti, ktoré vyrástli o niečo viac, než ich vrstevníci.

2. 12 palcové bicykle

Ide o najmenšie bicykle pre deti od dvoch do troch rokov. Ich vlastníkom by jazda bez podpory iste robila minimálne na začiatku problémy a tak u týchto bicyklov nechýbajú balančné kolieska. Tie je možné bezproblémovo odstrániť alebo len nadvihnúť tak, aby pre dieťa bolo stále viac a viac nemožné sa na podperu spoliehať. Ďalšími bezpečnostnými prvkami, ktorými by obdobné bicykle pre najmenších mali byť vybavené sú napríklad: plastové chrániče konca riadidiel a tiež by celá reťaz mala byť chránená krytom zabraňujúcim vniknutiu akéhokoľvek predmetu ( u detí predovšetkým prstom).

Ako brzda sa klasicky nepoužíva tá, ktorú používame na bicykloch pre dospelých, ale tzv. tornádo. To zabrzdí okamžite, keď dieťa šliapne do pedálov protipohybom. U niektorých bicyklov tak môžete nájsť klasickú pákovú brzdu na predné koleso. Tú však zo začiatku väčšina detí „neutiahne“ a tak sa týmto spôsobom naučí brzdiť až po nejakej dobe. O prehadzovačke sa u takto malých bicyklov ani nedá hovoriť, tá sa začína objavovať až u väčších bicyklov. U tejto veľkostnej kategórie by to nemalo zmysel a jedna rýchlosť tak stačí kamkoľvek.

3. 16 palcové bicykle

Tieto bicykle sú prakticky rovnaké ako 12 palcové detské bicykle. Jediný rozdiel je v tom, že sú o trošku väčšie. Hodia sa pre deti od troch do šiestich rokov, prípadne pre deti s výškou od 100 do 125 centimetrov. Ako už bolo povedané, výbava by mala byť rovnaká ako u predchádzajúcej veľkostnej skupiny bicyklov. Nutnosťou je teda kryt reťazov, pomocné kolieska a plastové chrániče riadidiel. Rovnako ako u najmenších bicyklov ani u týchto nenájdete prehadzovačku alebo klasickú V-brake brzdu. Tú nahrádza takzvané tornádo, ktoré brzdí spätným šliapnutím do pedálov. Určitou výhodou je, že vďaka väčšiemu priemeru kolies zdolávajú cyklisti ľahšie aj hrboľatejší terén alebo dlhšie trate.

4. 20 palcové bicykle

Bicykle pre deti sa približne v 6 rokoch dramaticky zmenia. Od tejto veľkosti sú totiž detské bicykle v podstate zmenšeniny bicyklov pre dospelých. Vďaka tejto príjemnej zmene si deti môžu od prvej jazdy vyskúšať zadnú prehadzovačku, ktorá má vo väčšine prípadov šesť prevodových stupňov. Najdôležitejším krokom je odstránenie pomocných koliesok, ktoré deťom do tej doby pomáhali udržať rovnováhu, teraz sa však každý bude musieť spoľahnúť na seba. Ďalším bezpečnostným prvkom, ktorý sa u 20 palcových bicyklov pre deti prestáva používať je plastový kryt reťazov. Skrátka už sa predpokladá, že deti vo veku 6 až 9 rokov, pre ktoré sú tieto bicykle určené, majú už určité povedomie o bezpečnosti a dokážu sa aspoň do určitej miery postarať samé o seba. Ďalšou obrovskou zmenou je klasický brzdový systém pomocou páčok, na ktoré už má dieťa dostatok sily. V-breake brzda je teda umiestnená ako na prednom tak na zadnom kolese a predstavuje plnohodnotnú prípravu na normálny bicykel pre dospelých. O povahe klasického jazdného bicykla hovorí aj možnosť odpruženej vidlice, vďaka ktorej si malý pasažier môže oveľa komfortnejšie užiť aj jazdu v teréne.

5. 24 palcové bicykle

Tieto detské bicykle, ktorým sa tiež hovorí trojštvrťové bicykle (predovšetkým kvôli tomu, že okrem rozmeru už ide o bicykel pre dospelých) sú vhodné pre deti od 8 do 12 rokov. Nájdete na nich prednú a zadnú prehadzovačku, predné a zadné pákové brzdy a môžete si priplatiť aj za odpruženú vidlicu vhodnú do ľahkého terénu. Z týchto bicyklov už môže každé dieťa presedlať rovno na „dospelácke“ rámy.

6. Ochranné pomôcky pre deti

Cyklodoplnky, ktoré v prípade úrazu majú zamedziť vzniku zbytočných zranení, sú dostupné aj pre deti. Práve v prípade detí by sa na bezpečnosť mala vzťahovať veľká pozornosť a bez helmy, ktorá patrí medzi základné cyklodoplnky pre deti, by ste ako rodičia nemali svoje ratolesti púšťať ani pred dom. Práve v okolí bydliska totiž k dopravným nehodám dochádza podľa štatistík najčastejšie. Medzi ďalšie ochranné prostriedky pre deti patria napríklad rukavice, ktoré pri páde zamedzia vzniku odrenín na rukách a tiež bezpečnostná vlajka pre malé bicykle, vďaka ktorej je možne deti z auta oveľa skôr spozorovať.

Srovnanie cien detských bicyklov


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.