Porovnanie cien » Poradňa » Detské kočiare

Ako vyberať detské kočiare

Detské kočiare

Ak sa v rodine narodí dieťa a čisto náhodou sa neobjaví nejaký starší kočiar zdedení po o niečo starším príbuzným, čaká každých nových rodičov to isté – nákup nového kočiaru. Výber sa oproti posledným rokom zvýšil a ľudia sa v ponuke len ťažko orientujú, nevedia čo využijú a čo nie, čo je vhodné pre dieťa a čo naopak uľahčí prácu im samým. Nasledujúci článok vznikol ako menší návod, ktorý vám môže pomôcť sa zorientovať a vykročiť pri nákupe správnym smerom tak, aby ste dieťaťu pripravili to najlepšie uvítanie, aké len môže existovať. Obľúbené značky detských kočiarov sú kočiariky Tako, Jané, X-lander.


1. Ako vybrať kočiar pre dieťa

Keď vyrážate na nákup, mali by ste mať na mysli, že to nie je až taká veda. Stačí dodržať pár základných pravidiel a prakticky sa nemôže stať, že domov prinesiete nevhodný výrobok. V prvom rade je dobré ujasniť si čo od kočiaru očakávate. Mali by ste vedieť, či s ním budete cestovať autom alebo s ním budete jazdiť v MHD, či sa s ním dostanete do terénu apod. Pre začiatok je ale dobré si premyslieť aké typy kočiarov pripadajú v úvahu.

2. Hlboký kočiar

Hlboké detské kočiare pre deti sú vhodné pre dieťa od 6 mesiaca, kedy už začínajú sedieť a pomaly sa rozhliadať po okolí. Nájdete tu ako lacné kočiare, ktoré sa svojou veľkosťou podobajú skôr golfovým kočiarom, tak kočiare vhodné do terénu, na ktorý sú špeciálne upravené. Pri výbere tak dbajte na robustnosť konštrukcie a tiež aj na veľkosť kolies – s malými kolesami by ste sa v teréne skutočne nadreli a preto odporúčame kúpiť tie veľké. Je však samozrejme mať aj nejakú predstavu do budúcnosti.

3. Golfové kočiare

Golfové kočiare sú vhodné pre staršie deti, ktoré už často behajú okolo a čas od času ich preveziete. Tomu zodpovedá aj konštrukcia, ktorá je jednoduchá a ľahká, tak aby sa rodičia s prázdnym prostriedkom zbytočne neťahali. Tento kočiar je viac než vhodný na dovolenku alebo na akúkoľvek cestu, napríklad v aute alebo MHD, pretože sa dá ľahko pomocou pár pohybov zložiť, preniesť a zasa rozložiť.

4. Kombinované kočiare

Detské kočiare určite nie sú najlacnejšou záležitosťou a pre každú rodinu by bolo veľkou záťažou keby musela pre každé dieťa kupovať tri kočiariky. Vďaka tomu existujú kombinované kočiare – tie sa dajú ľubovoľne upraviť tak, aby vyhovovali dieťaťu v akomkoľvek štádiu vývoja. Jedná sa tak o jedno základnú konštrukciu, do ktorej postupne môžete zakombinovať najprv hlbokú vaničku a potom čo dieťa odrastie ju skrátka vymeníte za športovú sedačku. Okrem toho určite oceníte možnosť do takého kočiaru umiestniť autosedačku s dieťaťom, takže všetko je skutočne zjednodušené. Ak vám padli kombinované kočiare do oka, určite si pri ich výbere dajte väčší pozor. Predsa budete kočiar využívať viacero rokov a tak sa oplatí kúpiť si kvalitnú, ľahko ovládateľnú konštrukciu, ktorú bude možné aj prevážať. Rovnako ako u väčšiny iných výrobkov aj detské kočiare majú mnoho ďalších parametrov, na ktoré by ste si mali dať pozor.

5. Ďalšie časti kočiaru

Kolieska veľmi ovplyvňujú jazdné vlastnosti kočiaru. V meste je lepšie mať kolieska malé a v teréne naopak väčšie. Pri nákupe je dobré mať jasnú predstavu, kde sa s kočiarom budete pohybovať a prispôsobiť tomu výber.

Bezpečnostné prvky. Aj keď tento fakt mnohí rodičia prehliadajú, bezpečnostné prvky sú veľmi dôležité a nemali by chýbať na žiadnom kočiari. Dnes už sú bezpečnostné prvky štandard, ale u starších typov kočiarov môžu chýbať. V každom prípade by mali byť pridané dodatočne, ide predsa o bezpečnosť vášho malého dieťaťa.

Brzdy. Asi každý kočiar má zašľapávaciu brzdu, ktorá bráni tomu, aby sa kočiar samovoľne rozbehol. Niektoré typy kočiarov (väčšinou športových) však majú aj ručné brzdy, ktoré pomáhajú napríklad pri ceste z kopca. Tu nájdete na rukoväti a manipulujete s ňou rovnako ako napríklad na bicykli. Určité modely kočiarov sú totiž ťažké a z prudšieho kopca sa dokážu spustiť rýchlo.

Rukoväť nemusí byť u všetkých kočiarov nastaviteľná. Je to však nevýhodou a radíme si radšej priplatiť – ak totiž výška nie je ideálna, tak vás po chvíli začnú bolieť ruky. Ďalšou výhodou je, ak rukoväť môžete nastaviť na druhú stranu kočiaru, potom si môžete zvoliť či bude dieťa pozerať na vás alebo naopak v smere jazdy.

6. Kočiare pre viacero detí

Ak máte viac detí, ktoré je potreba nosiť v kočiare, máte možnosť si zaobstarať kočiar pre viac detí. Nemusíte práve mať dvojčatá. Môžu to byť aj dve rôzne staré deti, kedy každé z nich potrebuje iný druh kočiaru. Takým modelom sa hovorí kombinované kočiare a ponúkajú miesto pre dva moduly. Jedným z nich môže byť hlboká vanička pre novorodenca a druhým napríklad športová sedačka pre odrastenejšie dieťa.

Kočiare pre dvojčatá ponúkajú niekoľko možností. Tou hlavnou je, či moduly budú umiestnené vedľa seba alebo za sebou. Obe možnosti majú výhody aj nevýhody a prakticky záleží len na rodičoch ako sa rozhodnú. Vždy je potrebné dbať na ľahké materiály, pretože keď sa jedná o dvojkočiare, musíme predpokladať, že váha kočiaru narastie. Pre netrénovaného jedinca by mohla byť skutočná drina tlačiť dvojkočiar vyrobený z ťažkých materiálov.

Srovnanie cien detské kočiare


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.