Porovnanie cien » Poradňa » Ďalekohľady

Ako vyberať ďalekohľady

Ďalekohľady

Ďalekohľady sú nevyhnutnou súčasťou pre pomerne rozsiahlu a taktiež rôznorodú skupinu užívateľov. Pre všetkých týchto ľudí ale platí, že ich potrebou je vidieť vzdialené predmety dobre a jasne. Môžu to byť ako turisti tak aj ornitológovia, milovníci športových udalostí a neposlednej rade tiež hvezdári. Títo ľudia používajú optické ďalekohľady, čo sú prístroje, ktoré nie je treba dlho predstavovať. Je však množstvo vecí, ktoré bežnému zákazníkovi pri výbere nie sú jasné. V článku sa navyše dozviete, čo tieto veci znamenajú a čo požadovať od svojho výrobku – určite si potom dokážete vybrať lepší model, ktorý pre vás bude vhodný.


1. Ako vybrať ďalekohľad

V prvom rade je treba povedať, že ďalekohľady sú veľmi presné optické zariadenia, kde sa skutočne nevyplatí šetriť na kvalite. Platí pravidlo, že za malé peniaze si skrátka nemôžete kúpiť skutočne kvalitný ďalekohľad. Vždy však záleží na tom, ako náročný zákazník ste a akú veľkú kvalitu ďalekohľadu požadujete. Nie všetci totiž potrebujú prvotriedne a špičkové modely.

Každý ďalekohľad je najviac charakterizovaný dvomi číslami. Môžu mať nasledovnú podobu: 6 x 12, 15 x 50... Prvé číslo v poradí značí hodnotu zväčšenia. Pre predstavu - ak je hodnota zväčšenia 10 a vy sledujete objekt zo vzdialenosti dvoch kilometrov v ďalekohľade to bude pôsobiť, ako keby bol váš objekt vzdialený 200 metrov. V žiadnom prípade však nie je možné povedať, že čím väčšie zväčšenie bude, tým menej kvalitný bude výsledný obraz. Zároveň sa zužuje zorné pole, takže môžete vidieť len skutočne malú časť výhľadu. Veľké zväčšenie tak prináša riziko v tom, že aj ten najmenší otras môže veľmi razantne hýbať s obrazom. Vcelku môžeme povedať, že s ďalekohľadmi je spojených množstvo rizík, ktoré sa však dajú ošetriť. O nich však bude reč neskôr.

Druhé číslo označuje priemer predných šošoviek. Vysoký priemer zaistí viac dopadajúceho svetla a tým pádom aj lepšiu kvalitu obrazu.

Ako už bolo spomenuté vyššie, veľké zväčšenie nie je absolútnou výhodou a pre použitie len v ruke bez akejkoľvek opory je ideálne zväčšenie menšie než 12 x. Keby zväčšenie bolo väčšie, je nutné počítať so statívom. Ďalšou otázkou sú zhoršené svetelné podmienky. Pokiaľ nie je práve jasno, ideálne sú ďalekohľady s hodnotami okolo 7 x 50.

2. Približovacie ďalekohľady

Ideálny ďalekohľad pre toho, kto potrebuje sledovať objekty ako z blízka, tak z diaľky. Premenlivé zväčšenie ocenia predovšetkým turisti alebo ornitológovia, pre ktorých sú vždy pripravené odlišné objekty na pozorovanie. Nevýhodou je o trochu zhoršená kvalita obrazu, ktorá je vykúpená práve možnosťou zoomovania.

3. Hvezdárske ďalekohľady

U hvezdárskych ďalekohľadov rozlišujeme dve základné skupiny. Tou prvou sú refraktory, teda šošovkové ďalekohľady, a tiež reflektory, teda zrkadlové ďalekohľady.

4. Divadelné ďalekohľady

Divadelné ďalekohľady určite každý pozná minimálne z filmu, kde sa často objavujú. Majú malé zväčšenie a sú priamo prispôsobené pomerne malej vzdialenosti medzi sedadlom a javiskom.

5. Námornícke ďalekohľady

Námornícke ďalekohľady nemusia byť rozhodne používané len na mori. Sú vhodné kamkoľvek, kde sú sťažené podmienky – predovšetkým zvýšená vlhkosť. Proti tej majú špeciálnu vode odolnú konštrukciu a navyše sú plnené dusíkovou atmosférou, ktorá bráni nepríjemnému zahmlievaniu šošoviek.

6. Refraktory

Šošovkové ďalekohľady majú množstvo výhod aj nevýhod. Hlavnými výhodami sú ostrejší a kontrastnejší obraz, ktorý však pri veľkom priemere šošoviek môže mať farebné vady (rôzne vlnové dĺžky svetla sú pri dopade svetla nerovnomerne rozptýlené, takže vznikne dúhovo zafarbený obraz. Ďalšou nevýhodou je váha, ktorá je kvôli masívnosti šošoviek pomerne väčšia než u reflektora.

7. Reflektory

Dá sa povedať, že zrkadlové ďalekohľady majú niekoľko nesporných výhod a preto sú vyhľadávanejšie. Hlavným plusom je väčšia kompaktnosť. Tubus je síce širší, ale na druhej strane aj oveľa kratší, reflektory sú navyše podstatne ľahšie, než refraktory. Ďalšou výhodou je v určitých smeroch lepšia kvalita obrazu – ten je bez akýchkoľvek farebných chýb a vďaka širokému tubusu je tiež oveľa svetelnejší.

Srovnanie cien dalekohlady


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.