Porovnanie cien » Poradňa » Čistička vzduchu
Kategórie
Značka (vše)
Ako vybrať čističku vzduchu

Čistenie vzduchu u nás zatiaľ nie je príliš rozšírené, pretože málokto si uvedomuje riziká, ktoré znečistený vzduch v uzavretých miestnostiach prináša nášmu organizmu. Dýchať čistý vzduch by malo byť jednou z našich hlavných priorít. Nebude dlho trvať a čističky vzduchu sa stanú prirodzenou súčasťou našich interiérov rovnako ako automatické práčky či umývačky riadu.
1. Čo vlastne dýchame
Viete, že kvalita vzduchu v uzavretých miestnostiach býva až 10x horšia než vonku? V miestnostiach pritom trávime 90% všetkého času. Človek sa nadýchne zhruba 22 000 krát za deň a spotrebuje pritom 15 kg vzduchu. Znečistený vzduch býva jednou z hlavných príčin vzniku alergií a ochorení horných dýchacích ciest. Vyvoláva bolesť hlavy, pálenie v očiach a má veľký vplyv na našu únavu. Je alarmujúce, že za posledných 10 rokov vzrástol počet alergikov medzi deťmi a novorodencami na neuveriteľných 30%.
Je prekvapením, že sa viac aktívne o kvalitu vzduchu nezaujímame, pretože práve ten je pre náš život nevyhnutný. Na trhu existujú efektívne a cenovo dostupné čističky vzduchu, ktoré dokážu vyčistiť vzduch v uzavretých miestnostiach od prachu, cigaretového dymu, mikroorganizmov, pachov, vírusov a baktérií. „Čističky vzduchu sú niečo ako práčky na vzduch“. Účinne vyperú vzduch, ktorý dýchame. Používanie čističky vzduchu znižuje dokonca riziko ochorenia chrípkou až o 90%.
2. Vyberáme čističku vzduchu podľa technológie čistenia
Čističky vzduchu sa líšia podľa použitej technológie čistenia. Vybrať si môžete ionizačnú čističku vzduchu, čističky s HEPA filtrom, čističky založené na technológii čistenia ozónom alebo ultrafialové čističky vzduchu. S jednotlivým druhom čističiek Vás bližšie zoznámime.
3. Čističky vzduchu s ionizačnou (elektrostatickou) technológiou
Ionizačná (elektrostatická) technológia obohacuje vzduch o biologicky priaznivé ľahké záporné ióny, ktoré pôsobia priaznivo na naše zdravie, na psychiku a imunitný systém. Vzduch, ktorý je nabitý zápornými iónmi je svojou kvalitou prirovnávaný k vzduchu v lese a pri vodopádoch. Nevýhodou tejto technológie je, že nedokáže likvidovať mikroorganizmy.
4. Čističky vzduchu s HEPA filtrom
Technológia čistenia s HEPA filtrom účinne odstraňuje pevné častice vzduchu a čiastočne zachycuje aj mikroorganizmy. Nevýhodou je, že nedokáže absorbovať plyny a pachy.
5. Čističky vzduchu s ozónovou technológiou
Ozónová technológia zachycuje pachy a mikroorganizmy. Ozón, ako výborný sterilizátor vzduchu odstraňuje nebezpečné látky pre astmatikov a alergikov. Princíp je založený na tom, že v čističke sa vytvára ozón, ktorý sterilizuje vzduch od vírusov a baktérií a odstraňuje pachy a dym. Nevýhodou tejto technológie je, že nezachycuje pevné častice ako je prach alebo kvapalný aerosól.
6. Čističky vzduchu s ultrafialovou technológiou
Ultrafialová technológia dokonca ničí mikroorganizmy ako sú: baktérie, vírusy a plesne. Rovnako ako ozónová technológia však nedokáže eliminovať pevné častice vo vzduchu.
7. Čističky vzduchu s voliteľnou konfiguráciou
Ultrafialová technológia dokonca ničí mikroorganizmy ako sú: baktérie, vírusy a plesne. Rovnako ako ozónová technológia však nedokáže eliminovať pevné častice vo vzduchu.
8. Čistička a zvlhčovač vzduchu
V ponuke čističiek nájdete aj modely, ktoré sú kombináciou čističky a účinného zvlhčovača vzduchu fungujúceho na prírodnom vaporizačnom princípe.