Porovnanie cien » Poradňa » Čistička vzduchu

Ako vybrať čističku vzduchu

Čistička vzduchu

Čistenie vzduchu u nás zatiaľ nie je príliš rozšírené, pretože málokto si uvedomuje riziká, ktoré znečistený vzduch v uzavretých miestnostiach prináša nášmu organizmu. Dýchať čistý vzduch by malo byť jednou z našich hlavných priorít. Nebude dlho trvať a čističky vzduchu sa stanú prirodzenou súčasťou našich interiérov rovnako ako automatické práčky či umývačky riadu.


1. Čo vlastne dýchame

Viete, že kvalita vzduchu v uzavretých miestnostiach býva až 10x horšia než vonku? V miestnostiach pritom trávime 90% všetkého času. Človek sa nadýchne zhruba 22 000 krát za deň a spotrebuje pritom 15 kg vzduchu. Znečistený vzduch býva jednou z hlavných príčin vzniku alergií a ochorení horných dýchacích ciest. Vyvoláva bolesť hlavy, pálenie v očiach a má veľký vplyv na našu únavu. Je alarmujúce, že za posledných 10 rokov vzrástol počet alergikov medzi deťmi a novorodencami na neuveriteľných 30%.

Je prekvapením, že sa viac aktívne o kvalitu vzduchu nezaujímame, pretože práve ten je pre náš život nevyhnutný. Na trhu existujú efektívne a cenovo dostupné čističky vzduchu, ktoré dokážu vyčistiť vzduch v uzavretých miestnostiach od prachu, cigaretového dymu, mikroorganizmov, pachov, vírusov a baktérií. „Čističky vzduchu sú niečo ako práčky na vzduch“. Účinne vyperú vzduch, ktorý dýchame. Používanie čističky vzduchu znižuje dokonca riziko ochorenia chrípkou až o 90%.

2. Vyberáme čističku vzduchu podľa technológie čistenia

Čističky vzduchu sa líšia podľa použitej technológie čistenia. Vybrať si môžete ionizačnú čističku vzduchu, čističky s HEPA filtrom, čističky založené na technológii čistenia ozónom alebo ultrafialové čističky vzduchu. S jednotlivým druhom čističiek Vás bližšie zoznámime.

3. Čističky vzduchu s ionizačnou (elektrostatickou) technológiou

Ionizačná (elektrostatická) technológia obohacuje vzduch o biologicky priaznivé ľahké záporné ióny, ktoré pôsobia priaznivo na naše zdravie, na psychiku a imunitný systém. Vzduch, ktorý je nabitý zápornými iónmi je svojou kvalitou prirovnávaný k vzduchu v lese a pri vodopádoch. Nevýhodou tejto technológie je, že nedokáže likvidovať mikroorganizmy.

4. Čističky vzduchu s HEPA filtrom

Technológia čistenia s HEPA filtrom účinne odstraňuje pevné častice vzduchu a čiastočne zachycuje aj mikroorganizmy. Nevýhodou je, že nedokáže absorbovať plyny a pachy.

5. Čističky vzduchu s ozónovou technológiou

Ozónová technológia zachycuje pachy a mikroorganizmy. Ozón, ako výborný sterilizátor vzduchu odstraňuje nebezpečné látky pre astmatikov a alergikov. Princíp je založený na tom, že v čističke sa vytvára ozón, ktorý sterilizuje vzduch od vírusov a baktérií a odstraňuje pachy a dym. Nevýhodou tejto technológie je, že nezachycuje pevné častice ako je prach alebo kvapalný aerosól.

6. Čističky vzduchu s ultrafialovou technológiou

Ultrafialová technológia dokonca ničí mikroorganizmy ako sú: baktérie, vírusy a plesne. Rovnako ako ozónová technológia však nedokáže eliminovať pevné častice vo vzduchu.

7. Čističky vzduchu s voliteľnou konfiguráciou

Ultrafialová technológia dokonca ničí mikroorganizmy ako sú: baktérie, vírusy a plesne. Rovnako ako ozónová technológia však nedokáže eliminovať pevné častice vo vzduchu.

8. Čistička a zvlhčovač vzduchu

V ponuke čističiek nájdete aj modely, ktoré sú kombináciou čističky a účinného zvlhčovača vzduchu fungujúceho na prírodnom vaporizačnom princípe.

Srovnanie cien čističiek vzduchu


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.