Porovnanie cien » Poradňa » Chladničky

Ako vybrať chladničku

Chladničky

Chladničky patria medzi veci, bez ktorých by sa domácnosť len ťažko obišla. Ponúkajú priestor pre uchovávanie potravín. Chladničky jednoznačne patria medzi najpoužívanejšie domáce spotrebiče. Vďaka tomu, že sú v prevádzke takmer neustále, je lepšie staviť na kvalitu, ktorá v tomto prípade vám môže ušetriť budúce náklady na energie a zaručene sa vyplatí. Pred nákupom je potrebné si dobre rozmyslieť, čo od chladničky očakávate a aké funkcie by ste v domácnosti uvítali. Výrobcovia sa doslova predháňajú v nadštandardných technológiách a vy si tak môžete pokojne vybrať z širokej ponuky skvelých výrobkov. Medzi kvalitné značky a trhu patria: chladničky Beko, Elektorlux, Gorneje či Liebherr – ľahko si môžete akosť výrobku overiť na diskusných fórach, kde vám iste poradia zákazníci, ktorí si rovnaký druh chladničky v minulosti zakúpili. Prípadne si prečítajte kvalifikované recenzie chladničiek, nezávisle na zdrojoch od výrobcu. Tým získate neoceniteľné informácie rovno z prvej ruky od odborníkov, ktorí náhodne otestovali vybrané druhy chladničiek.


1. Jednodverové chladničky

Ide o klasické a najjednoduchšie chladničky, ktoré sú vhodné predovšetkým do menšej domácnosti. Tieto spotrebiče môžu a nemusia obsahovať malú mrazničku určenú najmä na drobné zásoby. Tým druhom bez chladiacej časti sa vraví monoklimatické chladničky a v dnešnej dobe sa vyrábajú stále menej a menej, pretože mraziaca časť integrovaná v chladničke je veľmi praktická a ľahko ju môžete kedykoľvek využiť. Chladnička bez mrazničky je väčšinou používaná vtedy, ak máte v kuchyni dostatok miesta pre samostatnú mrazničku.

2. Kombinované chladničky

Kombinované chladničky sú rozdelené na dve časti – na chladiacu a mraziacu. Ak patríte medzi zákazníkov môžete si pri nákupe vybrať, či má byť mraznička umiestnená hore nad chladiacou časťou alebo dole pod ňou. Obľúbenejšia je však verzia s mrazničkou v dolnej časti a to z toho dôvodu, že chladnička je omnoho viac využívaná a v prípade, že je situovaná hore, ponúka omnoho pohodlnejší prístup a navyše je v úrovni očí, takže sa nemusíte pre jedlo neustále ohýbať. Kombinovaná chladnička je v priemernej domácnosti najbežnejším typom chladničiek.

3. Americké chladničky

Americké chladničky sa pýšia niekoľkými „naj“. Sú to totiž spotrebiče, ktoré ponúkajú najvyšší štandard. Môžete od nich očakávať skutočne veľký objem, množstvo užitočných funkcií a tiež ľahký prístup, ktorý je zaručený krídlovým otváraním dverí. Tie zaberajú menej miesta. Tešiť sa môžete tiež na množstvo ďalších extra funkcií akými sú napríklad: podávanie chladených nápojov, ktoré si môžete načerpať priamo vo dverách chladničky, výrobník ľadu a nohé ďalšie. Jediným mínusom týchto chladničiek je o niečo vyššia cena, ktorá je samozrejmým príplatkom za luxus. Americká chladnička je taktiež dizajnová a módna záležitosť.

4. Vstavané chladničky

Vstavané chladničky si zákazníci zaobstarávajú súčasne pri zostavovaní kuchyne na mieru. Dovoliť si ich môžete len pri renovácii celej kuchynskej linky. Ich dizajn je koncipovaný tak, aby sa presne hodil k návrhu kuchyne. Dvierka vstavanej chladničky majú často napríklad rovnaký povrch ako skrinky kuchynskej linky.

5. Vzhľad chladničky

Pre mnohých je vzhľad jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere mnohých domácich spotrebičov nielen chladničky. Na výber máte skutočne veľa možností. Pre začiatok je potrebné sa rozhodnúť, či je pre vás lepšou voľbou voľne stojacia alebo skôr vstavaná chladnička. V prípade druhej varianty získate jednotný vzhľad celej kuchyne, ale na druhú stranu ste do určitej miery limitovaný rozmermi chladničky, ktorú tiež nemôžete ľubovoľne premiestňovať.

V poslednej dobe je veľký dopyt taktiež po chladničkách v retro vzhľade. Popularitu medzi retro chladničkami si získala najmä značka Gorenje. Gornenje produkuje tieto chladničky vo veľmi zaujímavých farbách a typoch. Tieto kúsky urobia z vašej kuchyne naozaj zaujímavé miesto pre trávenie času doma.

Ak ste sa rozhodli pre voľne stojacie chladničky, čaká vás rozhodovanie predovšetkým v tom, či si zvoliť bielu alebo nerezovú variantu. Najlepšie je samozrejme ladiť všetky domáce spotrebiče v rovnakom duchu. Ak však budujete úplne novú kuchyňu je len na vás, ktorá možnosť vás viac osloví.

6. Objem chladničky a spotreba

Objem a tým pádom tiež veľkosť chladničky priamo úmerne sa zväčšuje s počtom členov domácnosti. Pre malú rodinu sú samozrejme vhodné malé chladničky a pre veľkú rodinu tie väčšie. Všeobecne platí, že na jedného člena by mal pripadnúť vnútorný priestor 55 – 70 litrov.

Ďalšou kapitolou je mraznička, ktorej veľkosť môže byť prakticky ľubovoľná a každému vyhovuje úplne odlišný rozmer.

Spotreba sa stala v poslednej dobe jedným z najdôležitejších aspektov pri výbere novej chladničky. Elektricky úsporné chladničky sa tešia veľkej obľube, pretože investícia, ktorá sa týka nákupu úspornejšieho spotrebiča, je relatívne v krátkom čase splatená a ďalšie používanie chladničky vyjde omnoho lacnejšie.

Rozdeliť chladničky podľa úspornosti je jednoduché – všetky tieto informácie sú umiestnené na štítku, ktorý je pribalený ku každému spotrebiču. Chladničky sa delia do energetických tried A, B, C, D pričom chladničky s najnižšími nákladmi na energiu sú označené písmenom A, prípadne A+ a pri skutočne nízkej úrovni spotreby dosahujú značenia A++.

Veľký vplyv na spotrebu elektrickej energie má samozrejme teplota, na ktorú je chladnička nastavená, ale tiež napríklad aj umiestnenie, ktoré by nemalo byť blízko horúcich predmetov ako sú napríklad radiátory alebo rúry, avšak len malé percento ľudí si tento fakt uvedomuje.

Srovnanie cien chladničiek


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.