Porovnanie cien » Poradňa » Bicykel

Ako vybrať bicykel

Bicykel

Bicykel môže byť nie len vítaným spestrením dovolenky, ale je to aj ideálny dopravný prostriedok či utužovač vašej kondičky. Ak vyberáte bicykel, iste už viete, kde ho prevažne budete používať. Podľa toho doporučujeme aj zvoliť si typ bicykla. Bicykle sa líšia ako prevedením rámov, tak aj vybavením, čo je pochopiteľné, pretože s cestným bicyklom si nezajazdíte dobre v prírode, rovnako ako s horským bicyklom na ceste. Ak už máte predstavu, kde budete s bicyklom jazdiť, môžete začať s výberom.


1. Vyberáme bicykel podľa typu konštrukcie

Trekingový bicykel je pravdepodobne najvšestrannejším bicyklom. Nie je špecializované na žiadny povrch, ale v pohode zvládne cestovanie ako na ceste, tak aj v meste či v ľahšom teréne, napríklad na spevnených poľných či lesných cestách. Je pohodlné pre každého, kto sa chystá na rekreačnú jazdu alebo cestu po meste. Krosový bicykel je športovejšou variantou trekingového bicykla. Je určený skôr do ľahších terénov a je ideálny pre cykloturistiku. Vyberte si najlacnejší trekingový a krosový bicykel.

2. Cestné bicykle

Ako už napovedá názov, cestné bicykle sú určené predovšetkým pre rýchlu jazdu na ceste a cyklistických okruhoch. Cestné bicykle sú veľmi ľahké, ale svojou konštrukciou nie sú určené do akéhokoľvek prírodného terénu a na bežnú cykloturistiku nie sú vhodné. Vyberte si najlacnejší cestný bicykel.

3. Horský bicykel (MTB)

Horské bicykle sú určené pre milovníkov cyklistiky a prírody. Sú to robustné a pevné bicykle, väčšinou s odpružením (štandardom je dnes odpružená predná vidlica, môže mať aj rám), ktorá vyrovnáva nerovnosti terénu. Svojou konštrukciou sú horské bicykle predurčené do náročnejších terénov a na cestu sa veľmi nehodia. Vyberte si najlacnejší horský bicykel.

4. Freestyle bicykle a BMX

Freestyle bicykle a bicykle BMX sú určené pre trikovú jazdu na miestach tomu špeciálne určených. Majú špeciálny veľmi pevný rám s ďaleko umiestneným sedlom. Vyberte si najlacnejší BMX a Freestyle bicykel.

5. Vyberáme bicykel podľa veľkosti

Vhodnosť bicykla pre vašu postavu zistíte predovšetkým podľa dĺžky sedlovej trubky. Tá sa uvádza v centimetroch alebo palcoch a nasledujúca tabuľka vám napovie, aký veľký bicykel si vybrať.

Výška postavy Výška rámu v palcoch V centimetroch Písomné označenie
Do 165 15", 16" do 44 cm S
160 – 170 17", 18" do 48 cm M
170-185 19", 20" do 52 cm L
185-200 21", 22" do 55 cm XL
nad 195 23", 24" 58 – 61 cm

6. Vyberáme bicykel podľa rámu

Typ rámu. Dnes sa stretávame väčšinou s dvoma typmi rámov – pánskym a dámskym. Je jasné, že dámsky rám je prispôsobený ženskej fyziognomii a odladený pre ženy. Avšak aj ženy môžu jazdiť na pánskom ráme. Materiál rámu. Najbežnejším materiálom pre výrobu cyklistických rámov je oceľ. Je veľmi pevná, ale málo pružná a má vysokú hmotnosť, preto sa používajú aj rôzne druhy oceľových zliatín. Ďalším bežným materiálom pre výrobu rámov je hliník a jeho zliatiny – je podstatne ľahší ako oceľ, ale väčšinou aj drahší. Špičkové bicykle majú rámy s moderných materiálov ako je titan, horčík alebo skandium.

7. Doplnky na bicykel

Pre pohodlnú jazdu sú veľmi dôležité doplnky. Rozhodne na nich nešetrite, čím viac budete jazdiť, tým viac oceníte kvalitu a trvanlivosť cyklistických doplnkov. Doporučujeme nakupovať preverené a kvalitné značky, ktoré si aj pri nižších cenových kategóriách zachovávajú slušnú kvalitu. Ak sa chystáte bicyklovať, zaobstarajte si špeciálne cyklistické oblečenie, určite sa Vám zíde pri jazde do kopca a rozhodne nezabudnite na ochrannú helmu. Vyberte si najlacnejšie cyklistické helmy.

Porovnanie cien bicyklov


Než nakúpite, prečítajte si naše spotrebiteľské poradne. Poraďte sa, ako nakúpiť mobilný telefón, ako si správne vybrať fotoaparát alebo ako si vybrať DVD rekordér.

Obsah stránok www.najlepsie-ceny.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie alebo iné sprístupňovanie tohto obsahu či jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu autorov týchto stránok v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Tieto internetové stránky používajú súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. viac informácií tu.